Emine Erdoğan, New York’ta Türk ailenin evinde iftar yaptı

Emine Erdoğan, New York’ta Türk ailenin evinde iftar yaptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterliği’nin özel davetlisi olarak bulunduğu New York’ta Hoşcan ailesinin iftar sofrasına konuk oldu.

Emine Erdoğan, BM’deki 30 Mart Uluslararası Sıfır Atık Günü özel oturumuna katılmak için geldiği kentte, aslen Bolulu olan Hoşcan ailesini ziyaret etti. 15 yıldır New York’ta yaşayan Hoşcan ailesi, Emine Erdoğan’ı çiçeklerle karşıladı.

 

blankblankblankblankblankblank

 

Cemile-Yunus çifti ile çocukları Ebru ve Ebrar Zeynep Hoşcan’la sohbet eden Emine Erdoğan’a ziyaretinde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, eşi Hülya Çavuşoğlu ve Erdoğan çiftinin kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar eşlik etti.

Emine Erdoğan, 30 yıldır aşçılık ve otelcilik alanında çalışan, hâlen New York’ta bir restoranda şef ve yönetici olarak görev yapan Yunus Hoşcan ve ev hanımı eşi Cemile’nin, ABD’ye taşınma süreçlerini dinledi.

Emine Erdoğan, Saint John’s Üniversitesi Psikoloji bölümünde okuyan Ebru Hoşcan ve ilkokul öncesi eğitimi alan Ebrar Zeynep Hoşcan ile de eğitim hayatları üzerine sohbet etti.

İftarını Hoşcan ailesinin evinde yapan Emine Erdoğan, Twitter paylaşımda, “Amerika New York’ta yaşayan Hoşcan ailesini ziyaret ettik. Orucumuzu beraber açtık. Sofralarının içtenliğine, huzuruna ortak olduk. Yunus ve Cemile kardeşimizden ABD’ye taşınma süreçlerini dinledik. Çocuklarla ise eğitim hayatları üzerine sohbet ettik. Bu vesileyle mahalle sakini Türk vatandaşlarımızla da hasbihâl etme fırsatı buldum. Birbirimizin elinden tutmayı yeniden hatırlatan Ramazan ayının kardeşliğimizi daim etmesini diliyor, misafirperverlikleri için teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Emine Erdoğan, Hoşcan ailesinin evinden çıkışta, aynı mahallede ikamet eden Türk ailelerle sohbet etti ve hatıra fotoğrafı çektirdi.

EMİNE ERDOĞAN’A ÖZEL DAVET

BM Habitat İcra Direktörü Maimunah Mohd Sharif, 6 Şubat’taki Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından 24 Şubat’ta Türkiye’ye gelerek Emine Erdoğan ve Türk halkına “geçmiş olsun” dileklerini iletmişti. BM Habitat İcra Direktörü Sharif, Emine Erdoğan’a, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in ilk kez düzenlenecek 30 Mart Uluslararası Sıfır Atık Günü etkinliklerine katılması için özel davetini de sunmuştu.

ULUSLARARASI SIFIR ATIK GÜNÜ

BM Genel Kurulu, 14 Aralık 2022’de Türkiye’nin ana sunucusu, 105 ülkenin ise ortak sunucu olduğu “sıfır atık” kararını oydaşmayla kabul etmişti.

Genel Kurul’un bu kararıyla 30 Mart “Uluslararası Sıfır Atık Günü” ilan edildi. ​​​​​​​

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.