“Gaziantep’i tarihî kimliğini koruyarak daha güçlü şekilde ayağa kaldıracağız”

“Gaziantep’i tarihî kimliğini koruyarak daha güçlü şekilde ayağa kaldıracağız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Gaziantep’in Nurdağı ilçesindeki incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada, “Gaziantep’i tarihî kimliğini ve demografik yapısını koruyarak tekrar ve daha güçlü şekilde ayağa kaldıracağız” dedi.

 

blank

blank

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile birlikte Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Gaziantep’in Nurdağı ilçesini ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

 

blankblankblankblankblankblankblankblankblankblankblankblankblankblankblankblankblankblank

 

MHP Genel Başkanı Bahçeli ile birlikte Nurdağı ilçesindeki konteyner kenti ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sonrasında açıklamalarda bulundu.

Nurdağılı vatandaşlara geçmiş olsun dileklerinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Acınızı paylaşmak, depremle ilgili çalışmaları bizzat yerinde görmek amacıyla Cumhur İttifakı olarak buradayız” ifadesini kullandı.

“6 Şubat tarihinde meydana gelen iki büyük depremin yıkıcı etkisini bizzat hisseden şehirlerimizden birisi de Nurdağı ve İslahiye ilçeleri başta olmak üzere Gaziantep’ti” sözleriyle açıklamasını sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Depremde vefat eden kardeşlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet, yarılarımıza acil şifalar diliyorum. Millet olarak hepimizin, hepinizin başı sağ olsun” dedi.

“VATANDAŞLARIMIZIN SORUNLARINI KALICI OLARAK GİDERECEK ADIMLAR ATIYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Deprem haberini alır almaz devletimizin tüm imkânlarını harekete geçirdik. Olumsuz hava şartları ve deprem alanının genişliği çalışmalarımızı ilk etapta sekteye uğratsa da hamdolsun bu zorlu süreci kısa sürede aştık. Gaziantep özelinde 2 bine yakın iş makinesiyle 22 bini aşkın personel sahada aktif olarak görev yaptı. Gaziantep’ten 87 bin vatandaşımızı başka illere tahliye ettik. Şehrimizde 100 bine yakın vatandaşımızı çadırlarda, 4 bin 500’e yakın vatandaşımıza da konteynerlerde barınma imkânı sağlıyoruz. Nurdağı’nda ise köylerle birlikte toplam 6 bin 570 çadır dağıtıldı. Ayrıca, 2 bin 732 kişi kapasiteli konteyner alanları oluşturulmaya başlandı. İlçemizde bulunan 24 seyyar mutfağımız vasıtasıyla sıcak yemek ikramı yanında kumanya ve paketli gıda ağıtımı yapılıyor. Vatandaşlarımızın acil ihtiyaçlarına hızlıca cevap üretirken, barınma ve diğer sorunlarını da kalıcı olarak giderecek adımlar atıyoruz.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza bağlı uzman personelimiz yoğun bir şekilde hasar tespit çalışmalarını yürütüyor. Gaziantep’te yaklaşık 243 bin binadaki 880 bin bağımsız bölümün incelenmesi tamamlandı. Buna göre 37 bin 645 bağımsız bölümden oluşan 16 bin 211 binanın yıkık, acil yıkılacak ve acil hasarlı olduğu görüldü. Nurdağı’nda ise 5 bin 549 bina ile 13 bin 463 bağımsız bölümün kullanıma elverişli olmadığı tespit edildi.”

En kısa zamanda konutları, iş yerleri ve kültürel varlıklarıyla şehirlerin ihyasına başlayacaklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Önümüzdeki ay içerisinde 18 bin 544’ü Gaziantep’te olmak üzere toplamda 200 bin konutun inşası için ilk kazmayı vuracağız. Gaziantep’in köylerinde de 9 bin 130 köy evini, ahırı, bahçesi özgün mimarisiyle inşa edip hak sahiplerine teslim edeceğiz” dedi.

“VATANDAŞLARIMIZIN GELECEKLERİNE ASIRLAR BOYUNCA GÜVENLE BAKMALARINI TEMİN EDECEK ALTYAPIYI KURACAĞIZ”

Deprem bölgesindeki 11 ilde konut ve köy evi olarak Mart ayında inşasına başlanacak hane sayısının 270 bini bulacağını ve ilerleyen aylarda tespitlere göre tüm deprem bölgesinde bu sayıları tekrar belirleyeceklerini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gaziantep’i tarihî kimliğini ve demografik yapısını koruyarak inşallah tekrar ve daha güçlü şekilde ayağa kaldıracağız. Binlerce yıldır büyük medeniyetlere ev sahipliği yapan şehirlerimizin yaralarını sarmakla kalmayacak, vatandaşlarımızın geleceklerine asırlar boyunca güvenle bakmalarını temin edecek altyapıyı kuracağız” diye devam etti.

“Nurdağılı kardeşlerimden devletlerine güvenmelerini özellikle istirham ediyorum. Birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize sahip çıktıkça Allah’ın izniyle aşamayacağımız hiçbir engel tanıyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Van depreminde Van’ı nasıl kısa sürede inşa ve ihya ettiysek, Bingöl depreminde Bingöl’ü yeniden nasıl inşa ve ihya ettiysek, İzmir depreminde İzmir’i nasıl kısa zamanda inşa ve ihya ettiysek, Antalya, Muğla, Manavgat yangınlarında oraları nasıl sıfırdan yeniden inşa ve ihya ettiysek, aynı şekilde Kütahya’yı nasıl inşa ve ihya ettiysek, değerli kardeşlerim, bu iktidar şimdi de 11 ilimizde bu sıkıntıları süratle aşacaktır. Nitekim kısa zaman önce malum Elazığ depreminde, Malatya’da, oralarda da biliyorsunuz aynı şekilde bütün inşa ve ihya çalışmalarını başarıyla yürüten bir iktidarız. Birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize sahip çıktıkça Allah’ın izniyle aşamayacağımız hiçbir engel tanımıyoruz.”

“Aynı milletin mensupları olarak bu büyük imtihan karşısında birbirimize kenetlenerek ülkemizi felaha kavuşturacağımıza inanıyorum” sözleriyle açıklamasını bitiren Cumhurbaşkanı Erdoğan,  geçmiş olsun dileklerini yineledi.