Dolar 19,0510
Euro 20,5023
Altın 1.211,97
BİST 5.031,98
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 19°C
Açık
Tekirdağ
19°C
Açık
Pts 11°C
Sal 10°C
Çar 13°C
Per 14°C

26 OCAK DÜNYA GÜMRÜK GÜNÜ PROGRAMI

26 OCAK DÜNYA GÜMRÜK GÜNÜ PROGRAMI
26 Ocak 2023 19:45 | Son Güncellenme: 26 Ocak 2023 19:48

26 Ocak Dünya Gümrük Günü bugün valilik tören alanında yapılan programla kutlandı. Saygı duruşu istiklal marşı okunması sonrası Batı ;Marmara Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürü Akif Ertekin alanda yaptığı konuşmada;

Uluslararası Gümrük camiası, her yıl 26 Ocak tarihinde bugünkü adıyla Dünya Gümrük Örgütünün ilk toplantısının yapıldığı 26 Ocak 1953 tarihini hatırlamak ve toplumda gümrüklerin işleyişi hakkında farkındalık oluşturmak üzere “Dünya Gümrük Gününü” kutlamaktadır.

1953 yılında kurucu üye olarak katıldığımız Gümrük İşbirliği Konseyi, 1994’ten bu yana Dünya Gümrük Örgütü çatısı altında faaliyet göstermektedir. Bu yapı, dünya ticaretinin %98’ini temsil eden 184 ülke gümrük idaresini bir araya getirmekte, bu yönüyle gümrük uygulamaları açısından küresel düzeyde temel ilke ve kuralları belirlemektedir.

Dünya Gümrük Günü her yıl Dünya Gümrük Örgütü tarafından belirlenen bir tema çerçevesinde kutlanmaktadır. DGÖ tarafından 2023 yılı teması, geleceğin gümrük çalışanlarını destekleme, bilgi paylaşımını teşvik etme ve küresel gümrük topluluğuna aidiyet duygusunu artırma çabalarına atıfla “Gelecek Nesli Yetiştirmek” olarak belirlenmiştir.

Gümrükler, ulus inşasına katkıda bulunma, ülkeler arasındaki ekonomik bağları kolaylaştırma ve vatandaşları yasadışı ticaretten koruma konusunda uzun bir geçmişe sahiptir.

Genç Gümrük memurlarımız, esnek ve yaratıcı düşünce yapılarının yanı sıra, genellikle en son teknolojilere ve yeni yaşam tarzlarına daha açık,dünyanın iyileştirilmesine katkıda bulunma özlemi duyan, çevrenin korunmasına, sürdürülebilirliğe, sosyal sorumluluğa ve kapsayıcılık konularına yüksek değer veren, güçlü bir bütünlük duygusuna sahiptirler.

Genç memurlarımızın gümrüğe ve kendi idarelerine özgü deneyim ve yetenekler kazanmaları için uygun koşullar yaratılarak çalışma ortamlarına uyum sağlamaları, güçlendirilmeleri hem de korunmaları gümrük idarelerimizin öncelikleri arasındadır.

Gümrük idarelerimizde, daha iyi bir işyeri ortamı yaratılarak, çalışanları destekleyerek ve bilgi paylaşım kültürü oluşturularak, iş dünyası, diğer kamu kurumları ve uluslararası ortaklar arasındaki güvenin güçlendirilmesi hedeflenmektedir.

Gümrük idarelerimizde, bilgi teknolojilerinin desteklendiği sistematik yaklaşımlar geliştirilerek, verilerin titiz analizler yoluyla elde edilmesi, çalışanların görev yaptığı konularda uzmanlaşması, bilgi üretimi ve paylaşımının bütüncül bir bilgi yönetim sistemini çerçevesinde gerçekleştirilmesi ve dürüstlüğün kapasite geliştirme faaliyetlerinin odak noktası haline getirilmesi hedeflenmektedir.

Bu vesilesiyle başta gümrük işlemlerinin etkin bir şekilde gerçekleştirilmesinde emeği geçen personelimiz başta olmak üzere, tüm gümrük camiasının Dünya Gümrük Günü’nü tebrik ediyorum.dedi.

 

Törene; Batı Marmara Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürü Akif Ertekin, Bölge Müd. Yrd. Abbas Sarıhan, Şenol Soylu, Osman Taşdemir, Tekirdağ Güm. Müd. Muhamber Kılıçarslan, KİM Müdürü Tahir Demir, Müd. Yrd. Zafer Bozkuş, Mehmet Akipek, İsmail Şali, Gümrük Müdür Yardımcıları Yasin Yavuzyaz, İlter Yılmaz, Tekirdağ Tic. İl Müdürü Mehmet Furtina, AFAD il müdürü Recep Erol,KİM Bölge Amiri Meltem İnan, Bölge Amirleri Murat Erdoğan, Nurgül Erdoğan, Zeliha Şafak Yılmaz, Sedat Yıldırım, muayene memurları bölge müdürlüğü personeli ve gümrük personelleri katıldılar.