Tekirdağ’da Okul öncesi 5 yaş Grubunda Okullaşma Oranı %97’ye Yükseldi

Tekirdağ’da Okul öncesi 5 yaş Grubunda Okullaşma Oranı %97’ye Yükseldi

TEKİRDAĞ’DA OKUL ÖNCESİ EĞİTİMDE BÜYÜK ATILIM

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından Türkiye geneli başlatılan okul öncesi eğitim seferberliği kapsamında okul idarecilerimiz ve öğretmenlerimizin de özverili çalışmalarıyla ilimiz genelinde son bir yılda 5 yaş grubunda okullaşma oranı yüzde 97’ye yükseldi.

Okul öncesi çağ nüfusuna yönelik okul idarecilerimizin ve öğretmenlerimizin saha çalışmaları yanında, mevcut anaokullarımızın kapasitelerinin artırılması, fiziki altyapısı müsait olan her tür okul bünyesinde yeni anaokulları, yeni ana sınıflarının açılması, kapalı köy okullarının “köy yaşam merkezleri” olarak açılması, “gezici öğretmen uygulaması”, öğrenci sayısı fazla olan anasınıflarının “bağımsız anaokulu” olarak açılması, “beslenme desteği” gibi Bakanlığımızın uygulamaları okullaşma oranlarının artırılmasında önemli rol oynadı.

KÖY YAŞAM MERKEZLERİ

Bakanlığımızın eğitimde fırsat ve imkân eşitliğinin sağlanması ve okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması hedefleri doğrultusunda kapalı olan köy okulların öncelikle ana sınıfı ve ilkokul olarak açılması, açılan bu okulların köy halkının ihtiyaçları doğrultusunda köy yaşam merkezleri olarak kullanılması planı doğrultusunda ilimiz Muratlı İlçesi Kırkkepenekli ve Ballı Hoca Mahallesinde, Malkara Sağlamtaş,Yörük ve Müstecep Mahallesinde, Şarköy İlçesi Gölcük ve Çınarlı Mahallesinde, Süleymanpaşa İlçesi Kaşıkcı Mahallesinde köy yaşam merkezleri açıldı. Köy yaşam merkezlerimiz okul öncesi öğrencilerimize hizmet verdiği gibi öğrencilerimizin velilerine ve halkımıza halk eğitim merkezi kanalı ile açılabilecek her türlü kursa ev sahipliği yapmaktadır.

BAĞIMSIZ ANAOKULU

Bakanlığımız, bünyesinde bulunan ana sınıflarında okul öncesi öğrenci sayısı 100’den fazla olan okullarda; okul öncesi eğitim kalitesinin arttırılma, okul iş ve işlemlerinin daha sağlıklı yürütülebilme düşüncesiyle, bunların bağımsız anaokullarına dönüştürme hedefi kapsamında ilimiz genelinde 23 okul bünyesinde bağımsız anaokulu açılmıştır. İlimizde var olan 37 resmi bağımsız anaokulu ile beraber anaokulu sayımız 60’a ulaşmıştır.

GEZİCİ ÖĞRETMEN UYGULAMASI

Milli Eğitim Bakanlığının 2019-2023 Stratejik Planı’nda yer alan “Erken çocukluk eğitiminde şartları elverişsiz gruplarda eğitimin niteliği artırılacaktır.” Hedefi doğrultusunda ilimizde; her çocuğun okul öncesi eğitim almasına yönelik, çağ nüfusu az olduğu için sınıf açılamayan yerleşim yerlerindeki çocukların okul öncesi eğitime erişimini sağlamak amacıyla “Gezici Öğretmen Sınıfı” uygulaması ile Şarköy ilçesinde Mürefte İlkokuluna bağlı Kirazlı ve Mursallı Mahallesinde okul öncesi öğrencilerimize hizmet verilmektedir.

BESLENME DESTEĞİ

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan sosyal yardım alan ailelerin yoğunluğu ve okul öncesi eğitim aidat ücretleri dikkate alınarak ilimizin iki ilçesinde beslenme desteği pilot uygulaması yapılmaktadır.

Millî Eğitim Bakanlığının öncelikli olarak 5 yaşa ağırlık vererek okul öncesine yönelik gerçekleştirdiği çalışmalar kapsamında ücretsiz yemek imkânından tüm okul öncesi öğrencilerin faydalanması hedeflenmektedir.