Yeşilay Haftası dolu dolu geçti

Yeşilay Haftası dolu dolu geçti

Yeşilay Haftası dolu dolu geçti
1 – 7 Mart tarihlerinde kutlanan Yeşilay Haftası, bu yılda dolu dolu etkinliklerle geçti.

Hafta boyunca birçok yerde faaliyetlerde bulunan cemiyet üyeleri farkındalık yaratmak için çalıştılar.

Yeşilay Haftası kapsamında Süleymanpaşa ilkokulunda yaklaşık 150 kişilik öğrenci grubuna bilgiler veren cemiyet üyeleri öğrencilerle interaktif bir etkinlik gerçekleştirdiler.

Cemiyet şube başkanı Zafer Soykırlı: “ İlkokul öğrencileri benim çok çok önemsediğim bir grup çünkü onlar şu anda tertemiz ne verirseniz onu alırlar. Burada çizgi film eşliğinde Yeşilay genel merkezimizin hazırlamış olduğu çizgi filmlerini izleyerek benim kulübüm Yeşilay adı altında bir etkinlik yapacağız.

Burada hem filmlerini izleyecekler hem de bu çizgi film sonrasında kendilerine sorular yöneltilecek. Yani interaktif bir eğitim olacak. Hem Yeşilayı tanıyacaklar. Hem eğlenecekler hem de onları pedagojik formasyon açısından güzel bir şekilde katkılar sağlamış olacağız.

Bir de şunu söyleyeyim; “biz şimdi ne yapıyoruz? Burada bir okuldayız. Biz bütün okullarımız da rehber öğretmenlerimiz ile tüm ilçelerimizde formater hocalarımızla kordineli çalışıyoruz. Bir tane il sorumlumuz var. Bingül Uzel hocamız var hocamız, Milli Eğitim Müdürlüğümüz adına Yeşilay Genel Merkezimiz ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokol gereğince bütün yıl boyunca yapacakları etkinlikleri organize etmemize yardımcı oluyor.

Bizim şu anda yaptığımız etkinliklerin tamamı bütün okullarda yıl boyunca devam ediyor. Ben burada okullarını bize açan tüm hocalarımıza da çok teşekkür ediyorum, iyi ki varlar, sağ olsunlar var olsunlar. dedi.

Yeşilay Tekirdağ Şube Başkanı Zafer Soykırlı devamında verdiği bilgilerde: “Yeşilay haftası etkinlikleri kapsamında Yeşilay topluluğumuz, Yeşilay yönetim kurulu üyelerimiz aynı zamanda öğrencilerimizden oluşan Yeşil Can Koromuz Milli Eğitim Müdürlüğünde de koordinatörlüğünü yapan bizim yönetim kurulumuz olan Melih Rıfatoğlu hocamızın çok kıymetli destekleri ile etkinliklere yıl boyunca devam edecekler. Yeşilay haftası başında huzurevinde etkinlik yaptık. Yeşil Can koromuz ile şarkılarımızı söyledik. Huzurevinde gerçekleşen etkinliğimizle hafta başladı.

Bunun dışında stantlar açtık, Değirmenaltı Mahallesinde üniversite öğrencilerine yönelik açılan standımız yoğun ilgi gördü. Şehrimizin birçok yerinde farklı noktalarda stantlar açıldı.

Bizim Yeşilay Danışmanlık Merkezimiz var. Tabii bizim önceliğimiz hiç kimse bağımlılıklarla tanışmasının. Çocuklarımız, genç nesil bizim için önemli. Onlara bu tür kötü alışkanlıklara karşı hayır demeyi öğretmeye çalışıyoruz.

Tütün bağımlılığı, alkol bağımlılığı, madde bağımlılığı, teknoloji bağımlılığı ve kumar bağımlılığına hayır diyecek neslin yetişmesine katkı sağlamayı hedefliyoruz.

Bu arada hayır diyememiş olan kişileri de unutmuyoruz.

Onlara da faydalı olabilme adına çok fazla iş yapıyoruz.

Yeşilay danışmanlık merkezimiz bünyesinde bağımlılıklardan uzaklaştırıcı faaliyetler yapıyoruz. Buraya nasıl ulaşıyorlar “115” Türkiye genelinde “115” numarasını aradığımızda gönlü kalbi güzel çağrı karşılayıcı gönüllülerimiz var.

Buyurun size nasıl yardımcı olabiliriz diyorlar. Şimdi siz diyorsunuz ki ben bu sigarayı bırakmak istiyorum, ben bu maddeden kurtulmak istiyorum, benim kumar bağımlılığım var. Ailem perişan oldu. Ben bunlardan kurtulmak istiyorum. Diyerek durumunuzu anlattığınızda karar verdiğinizde hemen sizi kendi ilinizdeki danışmanlık merkezine yönlendiriyorlar.

Ve oradaki halkla ilişkiler uzmanımız, sosyal hizmet uzmanımız,klinik psikologlarımız hemen bir randevu veriyorlar. Sizin uygun olduğunuz tarihe randevunuzu oluşturuyorlar. Sonra buraya geldiğinizde sizin o bağımlılıktan kurtulmanız için ellerinden ne geliyorsa bütün bilimsel çalışmalar kapsamında yapıyorlar.

Bunu yaparken de eğer bir hastanede tedaviye ihtiyacınız varsa ilgili hastanelerimizde de kontak kurarak hastanelerde tedavinizi sağlıyorlar. Aynı şekilde yıl boyunca işlerine aralıksız devam ediyorlar. Sizi her zaman aylık belki 2 ayda bir arayarak takibiniz yapıyorlar. Burada en güzel şeylerden bir tanesi de bağımlı olan kişiye ve ailesine de eğitim veriyorlar. Yani tütün bağımlısı, alkol bağımlısı, madde bağımlısı kumar bağımlısı olan kişiye bir ebeveynin nasıl yaklaşması gerektiğini öğretiyorlar.Belki sizlerinde çevrenizde var. Şimdi ben Yeşilay başkanı olduğum için çok fazla kişi beni arıyor. Yani bu toplumda hiç konduramayacağımız insanlar bile oluyorlar, evlatları için destek istiyorlar. “Ben ilk önce onlara şunu öneriyorum, önce evladımıza nasıl yaklaşmamız gerektiğine dikkat çekerek bununla ilgili hemen bir Yeşilay danışmanlık merkezine randevu oluşturup orada öncelikle siz ebeveyn olarak nasıl bir davranış sergilemeniz gerekiyor bunu öğrenmelisiniz.” Diyorum. Ve onları oraya yönlendiriyorum. Dönüşler çok güzel oluyor.

Aileler çoğunlukla da ağlayarak teşekkür ediyorlar. Kendi evlatlarının içinde bulunduğu bağımlılıklardan kurtulma yolunda ilk adımı böylelikle atıyorlar. Yeşilay olarak, genel merkez olarak Tekirdağ şubesi yıl boyunca hiç durmaksızın her anlamda hizmet ediyor.

Bağımlıklar çeşitleniyor. Teknoloji bağımlılığı aslında sadece genç nesli değil, hepimizi etkiliyor maalesef.

Yani şöyle; “ben şu an herkese tavsiye ediyorum, bir kafeye gidip şöyle bir gözlemleyin, bakın bakalım etrafa bir masada 3 – 4 tane genç var birbirleriyle konuşuyorlar mı yoksa ellerindeki telefona mı odaklanmışlar.

Bir aile düşünün aynı şekilde bir ortamda onları da gözlemleyin bir aradalar ama aslında bir paylaşımları yok. Herkes Facebook, instagram, Twitter, whatsapp , tiktok gibi yerlere bakıyor.”

Gençler daha iyi biliyor. Hani şu ucundan bir bakayım bir video izleyeyim derken bir bakıyorsun 3 saat 4 saat geçmiş gitmiş. Şimdi çocuklara soruyorsunuz ya işte. Sosyal medyada ne kadar zaman geçiriyorsun? İşte o vakit ne kadar dediğinde, çocuklar akıllı telefon uygun tuşuna basarak haftalık hangi uygulamayı ne kadar girdiğini gösteriyorlar. Oraya baktığınız zaman işte diyor ki, sen youtube’da şu kadar saat toplama günlük 8 – 10 saati telefonda geçti.

Bu çok ciddi bir bağımlılık gün içinde yapmanız gereken ne varsa hepsini öteletiyor. Sizin 10 saatinizi hiç anlamadan elinizden alıyor.

Mesela sabah kalktığımızda hemen elimiz telefona gidiyor bence ona hâkimiyetin sizde olduğunu hissettirmek lazım. Sabah kalktınız, önce ne yapacağız mesela işe gidiyorsanız, ben kendi açımdan bakayım, elimizi yüzümüzü yıkadık, tıraş olduk, duşumuzu aldık, kıyafetimizi giydik o arada beni arayanlar var mı diye bir bakıyorum. Ben istiyorum hani telefon beni yönetmiyor. Şu anda telefonlar insanları yönetiyorlar. Nasıl araba kullanırken araba bizim kontrolümüzden çıkmaması için belli başlı şeyler varsa burada da telefonda da bunu yapabiliriz. Eğer bunu böyle yapabilirsek o zaman başarılı oluruz.

Sabah herkes şunu yaparsa ben seni almıyorum benim şu anda önceliklerim var. Kendi önceliklerimi bitirdikten sonra sana bakacağım. Kahvaltımı yapacağım. Ondan sonra senin yanına geleceğim.

Bakın, ne kadar güzel somut örnekler verdim. Böyle yapabilirsek aslında kendimize faydalı oluruz” dedi.

Tekirdağ Süleymanpaşa İlkokulunda gerçekleşen etkinlik koordinatörleri Sınıf Öğretmeni Dilek Çınar ve Nurhan Menekşe:” öğrencilerin bağımlıklardan uzak kalmaları için eğitimin şart olduğunu vurgularken onlar için ne gerekiyorsa eksiksiz yapıyoruz durmadan yapmaya devam edeceğiz. Öğretim, akademik başarı önceliklerimiz arasındadır onların başarılarına katkı sağlamak önlerine çıkabilecek tüm engelleri daha yollarına çıkmadan ortadan kaldırmak için çalışıyoruz. Onun için de onların geleceklerinin temiz kalması adına tüm öğretmenlerimiz ve idaremizle birlikte ortaklaşa çalışıyoruz. Bu etkinliği organize etmemizde desteğini hiç esirgemeyen Süleymanpaşa ilkokulu idarecilerine, okul müdürümüz Abdurrahman Metinoğlu’na, Rehber Öğretmenlerimiz ile Sınıf Öğretmenlerimize, Yeşilay Tekirdağ Şube Başkanı Zafer Soykırlı, Yeşilay İl Başkan Yardımcısı Ahmet Akça, Yeşilay Koordinatörü Muhammed Fatih Özdemir, Yeşilay Bölge Koordinatörü Psikolog Gülban Aksoy, NKÜ Genç Yeşilay Topluluğu Başkan Yardımcısı Nisanur Şen, Yeşilay Yönetim kurulu üyesi Meral Kuru, NKÜ Genç Yeşilay Topluluğu üyesi Merve Kaygısız, NKÜ Genç Yeşilay Topluluğu üyesi Hilal Gülay, Gönüllü Çağrı Güven ve tüm Yeşilay ailesine teşekkür ederiz.”dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.