8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kapsamında “Güçlü Kadın Güçlü Toplum” Programı ve “Toplumun Meşalesi Kadın” Resim Sergisi Üniversitemizde Gerçekleşti

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kapsamında “Güçlü Kadın Güçlü Toplum” Programı ve “Toplumun Meşalesi Kadın” Resim Sergisi Üniversitemizde Gerçekleşti

Kadın ve Aile Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında “Güçlü Kadın Güçlü Toplum” programı ve program kapsamında Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Resim Bölümü tarafından “Toplumun Meşalesi Kadın” adlı resim sergisi düzenlendi.
7 Mart 2024 Perşembe günü saat 13:00’te Rektörlük Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programa Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mümin ŞAHİN, Rektör Yarımcıları Prof. Dr. Celalettin VATANDAŞ, Prof. Dr. Gülsüm ÖZKAN ve Prof. Dr. Murat TAŞAN, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tülin YILDIZ, Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Recep ERBAY,Üniversitemiz Kadın ve Aile Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Şeniz ÖZHAN,KADEM Tekirdağ Temsilcisi Av. Sümeyye TEKİN, basın mensupları, akademik ve idari personel ve öğrenciler katıldı.
Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mümin ŞAHİN programın açılışında gerçekleştirdiği konuşmada “Sevgileri, emekleri ve fedakârlıkları ile insanlığın umudu olan tüm kadınlarımızın, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum. Aile ve toplum yapımızın temel direği olan kadınlarımızın eğitimden sanata, ekonomiden siyasete tüm alanlarda daha fazla varlık göstermesini Üniversitemiz olarak çok önemsiyoruz. Bu anlamda da Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Kadın ve Aile Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezimiz oldukça verimli çalışmalara imza atmaktadır. Bu program ve hemen sonrasındaki sergimiz kadınların gücünü ve önemini vurgulamaktadır. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Bu vesileyle, tüm kadınlarımızın, Annelerimizin, kız kardeşlerimizin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum” dedi.
Sonrasında moderatörlüğünü Kadın ve Aile Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Şeniz ÖZHAN’ın yaptığı panel oturumuna geçildi. Doç. Dr. Şeniz ÖZHAN konuşmasında ‘Güçlü Kadın, Güçlü Toplum’ teması, kadınların gücünün toplumların gücüyle doğrudan ilişkili olduğunu vurgulamaktadır. Kadınların eğitimi, işgücüne katılımı, liderlik pozisyonlarında yer alması ve karar alma süreçlerine etki etmesi, bir toplumun kalkınması ve ilerlemesi için hayati öneme sahiptir.Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi olarak yaptığımız çalışmalarda kadınların bilime, ekonomiye ve toplumsal yaşama ilişkin yaptıkları katkıları ortaya koymak, Kadın ve Aile Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi olarak da en önemli amaçlarımızdandır” dedi.
Panelde üniversitemizin ilk kadın Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gülsüm ÖZKAN, Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Dekan Yardımcısı ve aynı zamanda Kadın ve Aile Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Fisun KOÇ, Üniversitemiz Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Sera REYHANİ YÜKSEL ve Üniversitemiz Çorlu Meslek Yüksekokulu mezun öğrencisi ve kadın girişimci Özge KARTAL konuşmacı olarak yer alarak kişisel kariyer hikayelerini dinleyenlerle paylaştılar.
Panel sonunda konuşmacılara Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mümin ŞAHİN, Rektör Yarımcıları Prof. Dr. Celalettin VATANDAŞ ve Prof. Dr. Murat TAŞAN, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tülin YILDIZ, Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Recep ERBAY, KADEM Tekirdağ Temsilcisi Av. Sümeyye TEKİN, Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölüm BaşkanıDoç. Dr. Oya ONAT KOCABIYIK, Kadın ve Aile Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcıları Dr. Öğr. Üyesi Gülçin ÇAM ve Öğr. Gör. Dr. Özge HABİBOĞLU tarafından teşekkür belgesi takdiminde bulunuldu.
Ardından Üniversitemiz Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Resim BölümüDr. Öğr. Üyesi Zekiye Aslıhan KUŞOĞLU ve öğrencilerinin eserlerinin yer aldığı TNKÜ Sergi Salonunda düzenlenen ‘Toplumun Meşalesi Kadın’ isimli resim sergisinin açılışı gerçekleştirilerek sergi gezildi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.