1 MART MUHASEBECİLER GÜNÜ KUTLANDI

1 MART MUHASEBECİLER GÜNÜ KUTLANDI

Tekirdağ Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Şerafettin KURT; 1-7 Mart Muhasebe Haftası kutlanıyor.

Tekirdağ Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Şerafettin KURT’un 1-7 Mart Muhasebe Haftası Mesajı

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik zorlu sınavlar ve uzun bir stajsüreci ile elde edilebilen en zor mesleklerden biridir.
Tüm zorlukları aşarak bu mesleği yerine getiren ve ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan, sorumluluk bakımından ağır ve hassas mesleklerden birini icra eden tüm meslektaşlarımın MUHASEBE HAFTASINI kutluyorum.
Önce toplumsal hayatı tehdit eden salgın, Dünyada yaşanan savaşların yarattığı bu belirsizlik ortamı,iklim değişiminin etkisiyle ortaya çıkan kuraklık, sel felaketleri, ülkemizde yaşanan büyük depremler ve ekonomide yaşanan sıkıntılar sonucu vatandaşlarımızın, işletmelerimizin ve meslektaşlarımızın zorluklarla dolu bir süreç yaşamasına sebep olmuştur.
Dünyanın ve Türkiye’nin bu sıkıntılı sürecin üstesinden geleceğine olan umudumuz tamdır. Bu zor dönemi aşmada ve işletmeleri yarınlara hazırlamada mali müşavirler özel bir rol üstlenmişlerdir.
Sistemin başarılı çalışmasında kamu görevlileri kadar meslektaşlarımızın payının en üst seviyelerde olduğu bütün kamuoyunca bilinmelidir. Meslektaşlarımızın yaptıkları görevler, kamu maliyesine ve ülke ekonomisinin gelişimine önemli katkı ve enformasyon sunmaktadır. İşletmelerin muhasebe ve denetim işlemlerini gerçekleştiren, devletin vergi gelirlerinin arttırılmasına katkı sunan ve devlet kurumlarının işleyişine yardımcı olan mali müşavirlik mesleğinin, önemli sorunları da bulunmaktadır.

Mesleki Sorunlarımız ve çözüme yönelik taleplerimiz:

• Serbest meslek erbabında KDV’nin gelir vergisinde olduğu gibi tahsilat esasına göre düzenlenmesi sağlanmalıdır.
• Mali müşavirlik hizmetlerinde KDV oranı yüzde 10 olmalıdır.
• Mali müşavirlere arabuluculuk yetkisi verilmelidir.
• Beyanname imzalatma zorunluluğunun kapsamı genişletilmelidir.
• Mali tatile ilişkin yeni yasal düzenleme yapılmalıdır.
• Mali müşavirlere yeşil pasaport verilmelidir.
• Mali müşavirlere ilişkin hesaplanacak gider katılım paylarına indirim hakkı verilmelidir.
• YMM’lerin tasdikten doğan, SMMM’lerin beyanname ve finansal tablo imzalamaktan doğan sorumlulukları yeniden düzenlenmelidir.
• Kamu kurumlarınca istenen bilgi, beyan ve formların sayısı oldukça artmıştır. Tüm verilerin bir data merkezinde toplanması ve ilgili kurumların bu merkezden bilgileri alması sağlanmalıdır.
• 35 yıl önce yasalaşan ve artık günümüzde güncelliğini yitiren 3568 sayılı, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanunu’nun gelişen dünya trendleri ve teknolojik gelişmelerine uyum sağlaması noktasında güncellenmelidir.
• Meslek mensuplarının hizmet kalitelerinin artırılması hususunda, müşteri kotasını içeren büro hizmet standartlarının da yasal yaptırımlar ile desteklenmelidir.
Türkiye’nin şeffaf, öngörülebilir, sade ve kolay anlaşılır bir vergi sistemine sahip olması gerektiğine inanmaktayız.Bu kapsamda yapılacak, kanunların gözden geçirilmesi, vergilendirme süreçleri ile beyanname ve bildirimlerin sadeleştirilmesi ve sayılarının azaltılması gibi her türlü iyileştirme çalışmalarının destekçisi olma gayretinde olmaya devamedeceğiz. Tüm kurum ve kuruluşlarımızla karşılıklı anlayış ve işbirliği içerisinde yürüteceğimiz çalışmalarda elde edeceğimiz her başarı bilinmelidir ki, Türkiye ekonomisinin kalkınmasına ve gelişmesine koyulmuş bir tuğla olacaktır.

Bu onurlu mesleğin mensupları olarak 100 yıldır Cumhuriyetimizle, 35 yıldır mesleğimizle kıvanç duyuyoruz.
Yukarıda belirtmiş olduğumuz sorunların çözülmesi ümidiyle, dünyada ve güzel ülkemizde barış, kardeşlik, huzur içinde, refah seviyesi yüksek, doğaya saygılı, sürdürülebilir üretim anlayışı ile Tüm Meslek Camiamızın ve Tüm Meslektaşlarımızın 1-7 Mart Muhasebe Haftasını en içten duygularımla kutlar, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Şerafettin KURT
Tekirdağ SMMM Odası
Yönetim Kurulu Başkanı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.