Tekirdağ NKÜ’de “Din ve Gençlik” Konulu “I. Uluslararası Çağdaş Dini Meseleler Sempozyumu” Düzenlendi

Tekirdağ NKÜ’de “Din ve Gençlik” Konulu “I. Uluslararası Çağdaş Dini Meseleler Sempozyumu” Düzenlendi

 

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesinde, İl Müftülüğü iş birliği ile “Din ve Gençlik” konulu “I. Uluslararası Çağdaş Dini Meseleler Sempozyumu” düzenlendi.

Programa Tekirdağ Valisi Recep SOYTÜRK, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mümin ŞAHİN, Kilis 7 Aralık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Doğan KARACOŞKUN, Diyanet İşleriBaşkanlık MüşaviriDoç. Dr. Fatih KURT, İl Müftüsü Mustafa SOYKÖK, Tekirdağ Tarım ve Orman İl Müdürü Oktay ÖCAL, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat TAŞAN, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan KESKİN, Süleymanpaşa İlçe Müftüsü Selami SAYIN, kurum ve kuruluşların temsilcileri, STK temsilcileri, akademik ve idari personel, basın mensupları ve öğrenciler katıldı.

İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ramazan AKKIR’ın sunuculuğunu üstlendiği sempozyum programı, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından İlahiyat Fakültesi Uygulama ve Tatbikat Camii İmamı Emrah TEKBAŞ’ın okuduğu Kuranı Kerim Tilaveti ile başladı.Tekirdağ Valisi Recep SOYTÜRK, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mümin ŞAHİN,İl Müftüsü Mustafa SOYKÖK ve İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan KESKİN birer açış konuşması gerçekleştirdi.

Rektör ŞAHİN Gazze’de yaşanan soykırımı kınayarak başladığı konuşmasında “Toplumsal sorunların akademik anlamda tartışılmadığı, çözüm önerilerinin sunulmadığı bir husus sadece soyut olarak kalıyor, rafta kalıyor. Ancak bunların akademik anlamda tartışılması bu nedenle son derece önemli. Bugünkü sempozyumumuzu da bu sebeple önemsiyorum. Bilim insanlarının ‘Din ve Gençlik’ hakkında tartışacakları konular toplumumuzun geleceği açısından son derece önemli. Sayın Valimizin riyasetinde gerçekleştirilen bu sempozyumun düzenlenmesine katkılarından dolayı Sayın Müftümüze, Dekanımıza ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Buradan çıkan sonuçların hem insanlık için, hem de gençlerimiz için yol açıcı, ufuk açıcı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan KESKİN de gerçekleştirdiği konuşmasında sempozyum hakkında bilgi verdi ve ülkemizin değişik üniversitelerinden akademisyenlerden 11 tebliği yüz yüze, 21 tebliği de çevrim içi olmak üzere toplam 32 tebliğin sempozyumda sunulacağını belirtti.

Protokol konuşmalarından sonra sempozyumun birinci oturumuna geçildi. Kilis 7 Aralık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Doğan KARACOŞKUN’un oturum başkanı olduğu oturumda Süleyman Demirel Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemalettin TAŞ “Türk Toplumunda Gençliğin Anlam Arayışı ve Din”, Üniversitemiz İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yakup YÜKSEL “Gençlerin Ahlaki Gelişmelerinde Kur’an’ın Rolü”, Diyanet İşleriBaşkanlık Müşaviri Doç. Dr. Fatih KURT “Gençliğin Popüler Sorunlarının Çözümünde Dini Değerler” başlıklı tebliğlerini gerçekleştirdiler.

Öğleden sonra ise ikinci ve üçüncü yüz yüze oturumlar gerçekleşti. Sempozyumun 2. günü ise oturumlar çevrim içi şekilde gerçekleşti ve Tekirdağ NKÜ İlahiyat Fakültesi YouTube kanalından canlı yayınlandı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.