Ferhadanlı Karpuz Şenliği büyük coşkuya sahne oldu

Ferhadanlı Karpuz Şenliği büyük coşkuya sahne oldu

Süleymanpaşa Belediyesi tarafından düzenlenen 2. Ferhadanlı Karpuz Şenliği büyük bir katılımla gerçekleştirildi. Binlerce kişinin iştirak ettiği eğlence dolu etkinlikte, ünlü Halk Müziği Sanatçısı Zara sahne aldı.

Süleymanpaşa’nın yerel lezzetlerinin ve kültürel değerlerinin tanıtılmasının yanı sıra yerel üreticilere destek sağlamak ve sosyalleşme imkânları yaratarak birlik ve beraberlik duygularının geliştirilmesini amaçlayan şenliklerden biri olan Ferhadanlı Karpuz Şenliğinin ikincisi, büyük bir coşku içinde gerçekleştirildi.

EĞLENCELİ ETKİNLİKLER İLGİ GÖRDÜ

Süleymanpaşa Belediyesi tarafından düzenlenen 2. Ferhadanlı Karpuz Şenliği, eğlence, heyecan ve coşku dolu etkinliklere sahne oldu. 5 Ağustos Cumartesi günü saat 18.00’da başlayan etkinlikler kapsamında; çocuklar için eğlenceli atölyeler ve parkur oyunları, yerel ürünlerin görücüye çıktığı satış stantları, Karpuz Yeme Yarışması ve En Büyük Karpuz Yetiştirme gibi ödüllü ve çekişmeli yarışmalar, Karpuz Şenliği Voleybol Turnuvası, halk oyunları gösterileri, karpuz, lokma ve beyaz peynirden oluşan ikramlar, usta şeflerin elinden karpuzdan elde edilen karpuz suyu, dondurma, tatlı gibi ürünlerin ikram edildiği stantlar ve gecenin sonunda ünlü türkücü Zara konseri gerçekleşti.

BİNLERCE KİŞİ KATILDI

Başkan Uzunlar’ın ev sahipliğinde gerçekleşen 2. Ferhadanlı Karpuz Şenliğine; Tekirdağ Milletvekili Mestan Özcan, Süleymanpaşa Kaymakamı Mustafa Güler, Süleymanpaşa Belediye Başkan Yardımcıları Şenol Karaküçük, Gökhan Saygı ve Sabri Çınar ile mahalle muhtarları, siyasi parti ve sivil toplum temsilcileri, çok sayıda basın mensubu ve binlerce Tekirdağlı katıldı.

Şenlik alanına erken saatlerde gelen Süleymanpaşa Belediye Başkanı Hüseyin Uzunlar, yerel ürünlerin sergilendiği stantları ziyaret ederek üreticilere bol kazançlar diledi. Şenlik alanına akın eden vatandaşlarla sohbet eden Uzunlar, daha sonra şenliğin açılışını gerçekleştirdi.

AÇILIŞ TÖRENİ İLE ŞENLİK BAŞLADI

Açılış töreninde konuşan Başkan Uzunlar, Süleymanpaşa’nın yerel ürünlerinin hak ettiği değeri görmesi için tanıtım faaliyetlerine ağırlık verilmesinin önemine değinerek, yerel şenliklerin bu anlamda büyük bir işlevi yerine getirdiğini hatırlattı. Uzunlar’ın ardından Kaymakam Güler ve Milletvekili Özcan da kürsüden vatandaşlara hitap ederek şenlik coşkusunu paylaştılar.

ZARA SESİYLE BÜYÜLEDİ

2. Ferhadanlı Karpuz Şenliğinin en keyifli anlarından biri de Karpuz Yeme Yarışı oldu. İki kilogram karpuzu en hızlı yiyen üç kişiye altın hediye edildi. Yarışma eğlenceli görüntülere sahne oldu. Daha sonra En Büyük Karpuz Yetiştirme Yarışmasının kazananlarına ödülleri verildi. En büyük karpuz, açık arttırmayla satılarak önümüzdeki yılın Şenlik Ağası belirlendi.

Şenlik, ünlü Türk Halk Müziği sanatçısı Zara’nın büyülü sesiyle sahne aldığı konserle sona erdi. Şenlik alanını dolduran binlerce kişi, şarkı ve türkülere eşlik ederek eğlenceyi sonuna kadar yaşadı.

UZUNLAR: “UNUTULMAZ BİR ATMOSFER YAŞADIK”

Şenlikle ilgili açıklamada bulunan Süleymanpaşa Belediye Başkanı Hüseyin Uzunlar, “Süleymanpaşa’nın yerel lezzetlerini ve kültürel değerlerini tanıtmak, ayrıca yerel üreticilerimize destek sağlamak amacıyla büyük coşku ve neşeyle 2. Ferhadanlı Karpuz Şenliğini gerçekleştirdik. Kıymetli protokol üyelerimiz, Ferhadanlı Muhtarımız Sayın Zeynel Serçe, Belediye Meclis Üyelerimiz, muhtarlarımız, komşu il ve ilçelerimizden gelen vatandaşlarımız ve mahalle sakinlerimizin katılımıyla gerçekleşen açılış programının ardından, Paşa Halk Dansları Topluluğumuzun muhteşem gösterisini izledik. Şenliğimize katılan misafirlerimize karpuz, lokma ve peynir ikram ettik; sonrasında ise yöresel pazar stantlarımızı ziyaret ettik. En büyük karpuzu yetiştiren üreticimize, Karpuz Yeme Yarışması’nda dereceye giren yarışmacılarımıza ve şenlik kapsamında düzenlenen voleybol turnuvasının şampiyonlarına ödüllerini takdim ettik. Şenliğimize renk katan Avrasya Gastronomi ve Aşçılar Federasyonu (AGAFED) üyelerine günün anısına plaket verdik. Birbirinden renkli anlar ve Zara’nın şarkılarıyla unutulmaz bir atmosfer yaşadık. Emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma ve şenliğimizde bizi yalnız bırakmayan misafirlerimize teşekkür ediyorum,” diye konuştu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.