Dolar 23,3834
Euro 25,1530
Altın 1.474,46
BİST 5.626,49
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 25°C
Az Bulutlu
Tekirdağ
25°C
Az Bulutlu
Paz 25°C
Pts 25°C
Sal 25°C
Çar 26°C

TEKİRDAĞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ PERSONELİNDENAFET ACİL DURUM TATBİKATI

TEKİRDAĞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ PERSONELİNDENAFET ACİL DURUM TATBİKATI
14 Nisan 2023 21:06

 

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi personeline yönelik, olası afet durumlarına karşı hazırlıklı olunması, yaşanabilecek yaralanmaların azaltılması ve can kayıplarının önlenmesi amacıyla Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Ana Hizmet Binasında Deprem, Yangın, Arama Kurtarma ve Tahliye tatbikatı gerçekleştirdi.

İş Sağlığı ve Güvenliği Çalışmalarını kurulduğu ilk günden itibaren büyük bir titizlikle yürüten Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, İşyerinde Acil Durumlar Hakkında Yönetmelik, Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik hükümlerinde belirtilen sorumluluklarını hassasiyetle yerine getirmeye devam ediyor. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi bu kapsamda 2015 yılından itibaren tüm personelinin İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimleri ile bilgilendirmesininyanında yılda en az bir kez yaptığı acil durum tatbikatları ile de ilkyardım, yangın, arama-kurtarma ve koruma ekiplerininçalışmalarda aktif olarak rol almasını sağlayarak olası bir afete karşı hazırlıklı olunmasınısağlıyor.

TATBİKATTA 1100 PERSONEL YER ALDI

İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanlığı, İş Sağlığı ve Güvenliği Şube Müdürlüğü organizasyonunda gerçekleşen tatbikatta,Büyükşehir Belediyesi ve TESKİ İş Sağlığı ve Güvenliği çalışanları, Belediye Şirketlerinin iş sağlığı ve güvenliği ekipleri ile Büyükşehir bünyesinde iş sağlığı ve güvenliği çalışmalarına katılan personel aktif olarak rol aldı. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı Müdahale Ekipleri ile 112 Acil Çağrı Merkezi Ambulans hizmetlerinin de katılım sağladığı tatbikatta oluşturulan senaryo gereği farklı katlarda yaralanan dört ayrı çalışana belediye bünyesindeki işyeri hekimi, işyeri hemşiresi, acil tıp teknisyeni ve ilkyardım ekipleri tarafından ilk müdahaleleri yapılarak Acil Durum Toplanma Merkezinde ambulans ekiplerine teslim edildi. Yaklaşık 1100 çalışanın başarılı bir şekilde tahliyesinin sağlandığı tatbikatta, hizmet binası ön hasar tespit ekibi tarafından bina içinde gerekli kontroller tamamlanarak Acil Durum Koordinatörü Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fatih Ünsal’a bilgi verildi.

FATİH ÜNSAL “BU TÜR AFETLERE NE ZAMAN VE NEREDE KARŞILAŞACAĞIMIZ BİLİNEMEDİĞİ İÇİN HER AN HAZIRLIKLI OLMAMIZDA FAYDA VAR”

Toplanma Merkezinde Acil Durum Koordinatörü Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fatih Ünsal tarafından çalışanlara ‘Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve TESKİ çalışanları, Ana Hizmet Binası tatbikatımız başarıyla sonuçlanmıştır. Senaryo gereği 3 katımızda arama kurtarma ve ilkyardım faaliyetleri gerçekleştirilmiştir, Acil Durum Ekipleri müdahalesi sonrası çalışanlar toplanma merkezine getirilmiştir. -1. katta akaryakıt kaynaklı jeneratör yangınına itfaiye eri çalışanlarımız tarafından müdahale edilmiştir. Hizmet binası ön hasar tespit ekibi tarafından kontroller tamamlanmıştır. Çalışma ofislerine birimlerimiz sırayla giriş yapabilirler. Bu tür afetlere ne zaman ve nerede karşılaşacağımız bilinemediği için her an hazırlıklı olmamızda fayda var diye düşünüyorum.” anonsunu yaptı.  Duyuru yapıldıktan sonra personel tekrar çalışma alanlarına dönmesi için yönlendirildi.

BAŞKAN KADİR ALBAYRAK, “BU TÜR ÇALIŞMALAR AFETLERDE YAPMAMIZ GEREKENLERİ DAHA SERİ VE SOĞUKKANLI UYGULAYABİLMEMİZ İÇİN SON DERECE GEREKLİDİR”

Hizmet Binasında gerçekleştirilen tatbikat ile ilgili açıklamalarda bulunan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak deprem ve olası bir afete karşı hazırlık çalışmalarımızı titizlikle sürdürüyoruz. Yapılan tüm çalışmalar ile olası bir afet sonrasında can ve mal kaybını en düşük seviyeye indirmeyi hedefliyoruz. Tekirdağ deprem bölgesinde yer alıyor. Bu nedenle hem olası bir deprem anında yapılacaklar, hem öncesinde alınacak önlemlere hem de olası bir afet sonrasında yapılacaklara çok önem veriyoruz. Bu kapsamda Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak olası bir afet karşısında yapmamız gerekenleri gerçekleştirdiğimiz tatbikatla uyguladık. Olası birafet anında ve sonrasındaki bina tahliyesinde yapılacakları mevzuata uygun biçimde gerçekleştirdik. Bu tür çalışmalar afetlerde yapmamız gerekenleri daha seri ve soğukkanlı uygulayabilmemiz için son derece önemlidir. Bugün burada gerçekleştirmiş olduğumuz tatbikatımız başarı ile tamamlanmış, görevli ekiplerimiz Büyükşehir ve TESKİ personelimizin kurallara uygun bir şekilde binadan tahliyesini sağlamıştır.” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.