Gelir Uzman Yardımcılığına ilgi azaldı

Gelir Uzman Yardımcılığına ilgi azaldı

Gelir Uzman Yardımcılığına ilgi azaldı. Mülakat başvuruları alım sayısının altında kaldı. Yeterliğe Tabi Gelir Uzmanları Derneği (YGUDER) Başkanı Tolga Akgül, “Mülakata katılacak aday sayısı birçok ilde alınması hedeflenen sayının altında kaldı” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı bünyesinde yapılan Gelir Uzman Yardımcılığı mülakatına başvuran aday sayısı, alım yapılacak sayının altında kaldı. Konuyla ilgili açıklama yapan Yeterliğe Tabi Gelir Uzmanları Derneği (YGUDER) Başkanı Tolga Akgül, “Kariyer meslekler arasındaki Merkez-Taşra ayrımı adayları olumsuz etkiliyor. Bu konuda acil düzenleme yapılmadığı takdirde önümüzdeki dönemde Gelir İdaresi Başkanlığı, taşra teşkilatında istihdam edecek kariyer meslek mensubu bulamayabilir” dedi.

Gelir İdaresi Başkanlığı istihdam edilmek üzere 2 bin kişilik gelir uzman yardımcısının istihdam edileceği duyurulmuştu. Geçtiğimiz gün açıklanan mülakat sonuçlarına göre ise başvurular birçok ilde alım sayısının altında kaldı.

“İlk defa böyle bir duruma şahit olduk, sebeplerinin iyi analiz edilmeli”

Yeterliğe Tabi Gelir Uzmanları Derneği (YGUDER) Başkanı Tolga Akgül ise Gelir Uzman Yardımcılığına yapılan başvuruların az olmasını değerlendirerek olası sebeplerini değerlendirdi.

Akgül şöyle konuştu:

“Kariyer Meslekler diye tabir edilen A grubu kadro alımlarında başı çeken ve oldukça yüksek alım sayılarıyla bu konuda lokomotif konumunda bulunan Gelir İdaresi Başkanlığı, 8 Nisan’da yapılan Gelir Uzman Yardımcılığı sınavına yeterli başvuruyu alamadı. Açıklanan yazılı sınav sonuçlarında, birçok ilde mülakata katılacak aday sayısı alım sayısının altında kaldı. İlk defa böyle bir duruma şahit olduk ve bunun sebeplerinin iyi analiz edilmesi gerekiyor. Gelir İdaresi Başkanlığının 2009 yılından itibaren sadece A grubu alım yapması, kariyer planlamasına uygun olmayan uzman personel istihdamı ile kurum içi uzmanlık sınavları, Gelir Uzman Yardımcılığı sınavına olan ilgiyi azaltmıştır. Yine kariyer meslekler arasındaki Merkez-Taşra ayrımı da adaylar üzerinde olumsuz etki göstermiştir. Bu konularla ilgili acil bir düzenleme yapılmaması durumunda önümüzdeki dönemde Gelir İdaresi Başkanlığı, taşra teşkilatında istihdam edecek kariyer meslek mensubu bulamayabilir.”

Merkez-Taşra ayrımıyla ilgili TBMM’ye 30 binden fazla imza

Yeterliğe Tabi Gelir Uzmanları Derneği olarak merkez-taşra ayrımının kaldırılması talebiyle meslektaşlarının TBMM Dilekçe Komisyonu’na 30 binden fazla dilekçeyle başvurduğunu açıklayan Akgül, “TBMM Dilekçe Komisyonuna 30 binden fazla dilekçeyle başvuru yaparak merkez-taşra ayrımının kaldırılmasını talep ettik. Konuyla ilgili AK Parti Grup Başkan Vekili Sayın Mustafa Elitaş ile hem de AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Sayın Hamza Dağ ile görüşerek meslektaşlarımız için çözüm yolları aradık. Yeterliğe Tabi Gelir Uzman ve Yardımcılarının 2011 yılında çıkarılan 666 sayılı KHK ile denk oldukları pek çok kariyer meslekten özlük hakları bakımından geri kaldığını, mesleki anlamda kariyer ve liyakat ilkelerine yakışmayan bu personel rejimi yüzünden sıkıntıların giderek arttığını ilettik” diye konuştu.

Son olarak meslektaşlarının mesajını ileten Akgül, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile bu haksızlığa ‘dur’ demesini ümitle bekliyoruz” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.