18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 108. Yıldönümü Münasebetiyle Çelenk Sunma Töreni Yapıldı

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 108. Yıldönümü Münasebetiyle Çelenk Sunma Töreni Yapıldı

Tekirdağ Valiliği, Garnizon Komutanlığı ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından Tarihi Valilik önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması ile başlayan tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla devam etti.

Ardından TBMM Başkanımız Sayın Prof. Dr. Mustafa Şentop’un mesajı okundu. Meclis Başkanı Şentop mesajında şu ifadelere yer verdi:

108 yıl önce “Çanakkale Geçilmez!” haykırışıyla ölümü yenip diriliği kazanan milletimiz Çanakkale’de eşsiz bir direnme göstererek vatan topraklarını meşru bir müdafaa ile kimseye bırakmayacağını bütün cihana gösterdi. Türk milletinin aziz evlatlarının ölümüne direnişiyle savunulan Çanakkale ve kazanılan zafer, Kurtuluş Savaşı’mızı muştulayan, tam istiklale koşan bir milletin savunmasının başlangıç mekânıdır.

“Bu, taşındır” diyerek Kâ’be’yi diksem başına;

Rûhumun vahyini duysam da geçirsem taşına;

Sonra gök kubbeyi alsam da, ridâ namıyla,

Kanayan lâhdine çeksem bütün ecrâmıyla;

Mor bulutlarla açık türbene çatsam da tavan,

Yedi kandilli Süreyyâ’yı uzatsam oradan;

Sen bu âvîzenin altında, bürünmüş kanına,

Uzanırken, gece mehtâbı getirsem yanına,

Türbedârın gibi tâ fecre kadar bekletsem;

Gündüzün fecr ile âvîzeni lebriz etsem;

Tüllenen ‘mağribî akşamları’ sarsam yarana…

Yine bir şey yapabildim diyemem hâtırana.”

Merhum Âkif gibi dil ve söz ustasının dahi ifadede zorlandığı Çanakkale şühedası için ne söylense eksik kalır. Zira Mehmetçiklerimizin çelikten iradesi ve emeği sayesinde, bugün vatanımızda hür ve bağımsız olarak yaşıyoruz. Cenabı Hak’tan niyazım bu muhteşem zaferin 108’inci yılı kutlu, milletimize kazandırdığı birlik ve dirlik ebedi olsun inşallah.

Bu düşüncelerle, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü’nün 108. yıldönümünü münasebetiyle Çanakkale Destanı’nı tüm dünyanın hafızasına nakşeden başta Anafartalar Kahramanı Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları olmak üzere, Çanakkale’nin aslanlarını, hak uğruna canlarını feda eden bütün şühedayı; rahmet, şükran ve minnetle yad ediyorum. Atalarının yiğitliğine, fedakârlığına, vatan ve millet sevgisine, en yalın ifadeyle “faziletine vâris ve vicdanına mâkes” olan milletimiz adına aziz hatıralarını hayırla yad ediyorum.

Törende Şehitlik Defteri’ni imzalayan Vali Yıldırım, şu ifadeleri kullandı:

“Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın?

“Gömelim gel seni târîhe” desem, sığmazsın.

Çanakkale Zaferi, Milletimizin tarih boyunca kazandığı en önemli zaferlerden ve en büyük kahramanlıklardan biridir. Dini, vatanı, bağımsızlığı ve namusu uğruna Milletimiz, kısıtlı imkanlara rağmen her türlü fedakarlığı yaparak düşman kuvvetlerinin Çanakkale’yi geçmesine izin vermemiştir. Çanakkale’de imanlı yürekler karşısında dönemin en güçlü orduları hüsrana uğramış, teknolojik üstünlüğe karşı inanç galip gelmiştir. Türk Milleti, kazandığı bu zaferle, düşmanlarının planlarını bozmuş, heveslerini kursaklarında bırakmış ve tarihin akışını değiştirmiştir.

Vatanımızda özgürce yaşamamızı sağlayan Çanakkale ruhunu ebediyen yaşatacak, ecdadımızın yaptığı fedakarlıkları hiçbir zaman unutmayacak, milli ve manevi değerlerimizi gelecek nesillere aktarmaya devam edeceğiz.

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi 108. yıldönümü münasebetiyle başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü,  istiklalimiz ve istikbalimiz uğruna canını feda eden Şehitlerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyorum.

Ey şehit oğlu şehit, isteme benden makber,

Sana ağuşunu açmış duruyor Peygamber.”

Çelenk Sunma Töreni’ne Vali Aziz Yıldırım’ın yanı sıra Tekirdağ Milletvekilleri Enez Kaplan, Mustafa Yel, İlhami Özcan Aygun, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Şahin Yenilmez, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, il protokolü, Şehit Aileleri, Gaziler, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.