KADIN DAYANIŞMA PLATFORMU ADINA

KADIN DAYANIŞMA PLATFORMU ADINA

8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ, 8 MART 1857’DE, ERKEK İŞÇİLERLE EŞİT HAKLARA SAHİP OLMA MÜCADELESİNDE HAYATLARINI KAYBEDEN 129 KADIN İŞÇİNİN ANISINA BİRLEŞMİŞ MİLLETLER TARAFINDAN 1977’DE KABUL VE İLAN EDİLDİ. DÜNYA KADINLAR GÜNÜ, KADINLARIN İNSAN OLARAK DOĞUŞTAN SAHİP OLDUKLARI EŞİT HAKLARI ELDE EDEBİLMEK İÇİN VERDİKLERİ MÜCADELENİN SEMBOLÜDÜR.
ARADAN NEREDEYSE 200 YIL GEÇMİŞ OLMASINA RAĞMEN, TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTSİZLİĞİ TÜM DÜNYADA VAHİM BİR GERÇEK OLARAK SÜRMEKTEDİR. BUGÜN, DÜNYANIN HER YERİNDE TOPLUMUN HER KESİMİNDEN KADINLAR, TOPLUMDAKİ BÜTÜN ROLLERDE ERKEKLERLE EŞİT HAKLARA VE FIRSATLARA ULAŞMAK İÇİN MÜCADELE ETMEKTE; MAĞDURU OLDUKLARI EŞİTSİZLİĞİN BİR SONUCU OLARAK ÇOK ÇEŞİTLİ ŞİDDETİN KURBANI OLMAKTADIRLAR.
ÜLKEMİZDE İSE KADINLAR GÜNÜ, YILLAR GEÇTİKÇE ARTAN BİR ÖNEMLE ANILMAKTADIR. GÜN GEÇMİYOR Kİ BİR KADIN KARDEŞİMİZİN ÖLÜM HABERİ VEYA ERKEK EGEMEN TOPLUMUN BİR YAPTIRIMIYLA KARŞILAŞMAYALIM. İSİM BABASI OLMAMIZA RAĞMEN BİR ÇIRPIDA İSTANBUL SÖZLEŞMESİNDEN VAZGEÇİLMESİ KADIN OLARAK KENDİMİZİ DAHA GÜVENSİZ VE GÜVENCESİZ HİSSETMEMİZE NEDEN OLMUŞTUR. GÜNÜN HER ANINDA, İSTER HAYATIN İÇİNDE İSTER SOSYAL MEDYADA FİZİKSEL, PSİKOLOJİK, EKONOMİK VE CİNSEL ŞİDDETE KARŞI TETİKTE YAŞIYORUZ.
MERKEZ ÜSSÜ PAZARCIK VE ELBİSTAN OLAN VE TÜM ÜLKEYİ DERİNDEN ETKİLEYEN YIKICI İKİ DEPREMİN ARDINDAN, ÖNCELİKLİ ETKİLENEN İLLERDE BULUNANLAR BAŞTA OLMAK ÜZERE ZOR GÜNLER YAŞAMAKTAYIZ. 11 İLİ KAPSAYAN VE YAKLAŞIK 16 MİLYON İNSANI ETKİLEYEN DEPREMLERİN SONUCUNDA ON BİNLERCE İNSAN HAYATINI KAYBETTİ, MİLYONLARCA İNSAN EVSİZ KALDI VE GERİYE KALAN MİLYONLARCA İNSANIN RUHSAL DURUMLARINDA AĞIR TRAVMALAR OLUŞTU.
BU YIL, KADINLARIN ULUSLARARASI BİRLİK, MÜCADELE VE DAYANIŞMA GÜNÜ OLAN 8 MART’A ETKİLERİNİN HALA SÜRDÜĞÜ VE YILLARCA DA SÜRMEYE DEVAM EDECEĞİ BU DEPREMİN AĞIRLIĞIYLA, ATAERKİL KAPİTALİST ÜLKE DÜZENİNİN HAYATLARIMIZA HER ANLAMDA KAST ETTİĞİ, YAŞAMLARIMIZIN İKTİDAR VE SERMAYE NEZDİNDE HİÇ BİR ŞEY İFADE ETMEDİĞİ BİLİNCİ VE ÖFKESİYLE GİRİYORUZ.
MİLYONLARCA İNSANDA DERİN ACILAR BIRAKAN MARAŞ DEPREMİNİN ETKİLERİ, SAVAŞLARDA OLDUĞU GİBİ KADINLAR VE ÇOCUKLAR ÜZERİNDE DAHA AĞIR YAŞANIYOR. BAŞTA KAPİTALİST POLİTİKALAR OLMAK ÜZERE, SERMAYENİN, KENTSEL RANTIN, LİYAKATSİZLİĞİN, İNSAN HAYATINI HİÇE SAYAN İMAR UYGULAMALARININ SEBEP OLDUĞU BU BÜYÜK YIKIMIN SONUÇLARI, ZATEN YOKSULLUK KISKACINDA, ETNİK VE DİNSEL OLARAK AYRIMCILIĞA UĞRAYAN, BÖLGESEL EŞİTSİZLİĞE, SAVAŞA, EMEK SÖMÜRÜSÜNE VE ATAERKİL ŞİDDETE EN ÇOK MARUZ KALAN KADINLARI DAHA DERİNDEN ETKİLİYOR. BU KADINLARIMIZ İLE KURACAĞIMIZ DAYANIŞMA ONLARA HEM BÜYÜK MORAL OLACAK, HEM BÜYÜK BİR KATKI SAĞLAYACAK, HEM DE ESKİSİNDEN ÇOK DAHA GÜÇLENECEKLERİ BİR SİSTEMİN TEMELİNİ OLUŞTURACAK. BUNA İNANIYORUZ, ÇÜNKÜ BİLİYORUZ Kİ KADININ GÜCÜ BU ÜLKEYİ YENİDEN AYAĞA KALDIRACAK DENLİ BÜYÜK.
KADIN ERKEK EŞİTLİĞİ, SADECE KADINLARIN SORUNU DEĞİL, UYGARLAŞMADA BİR EŞİKTİR.
BU NEDENLE ACİLEN;
– İSTANBUL SÖZLEŞMESİ VE 6284 SAYILI KANUN ACİLEN UYGULANMALI
– KAMU KURUMLARI VE YEREL YÖNETİMLER TARAFINDA KREŞ, GÜNDÜZ BAKIM EVİ, HASTA VE YAŞLI BAKIM EVLERİ GİBİ MERKEZLER AÇILARAK TÜM KADIN VE ERKEKLERİN ÜCRETSİZ YARARLANABİLECEĞİ BİR HAK OLARAK TANIMLANMALI
– KAMU-ÖZEL AYRIMI OLMAKSIZIN, ZORUNLU HİZMET VE ÜRETİM ALANINDA ÇALIŞAN EBEVEYNLERE DÖNÜŞÜMLÜ VE EŞİT ÜCRETLİ İZİN VERİLMELİ
– KADINLAR İÇİN TAM ZAMANLI VE GÜVENCELİ İSTİHDAM OLANAKLARI YARATILMALI
– KIZ ÇOCUKLARININ OKULLAŞMA ORANINI ARTTIRACAK ÖNLEMLER ALINMALI
GELİŞEN TEKNOLOJİ, YAŞAM KALİTESİNİN YÜKSELMESİ VE EĞİTİM SEVİYELERİNİN ARTMASIYLA ARTIK KADINLAR TOPLUMUN HER ALANINDA VAR OLMAKTA, BAŞARIYLA YOLLARINA DEVAM ETMEKTEDİRLER. BUNDAN BÖYLE HER ALANDATAM EŞİTLİK İÇİN AYAĞA KALKACAK, İŞ BİRLİĞİMİZİ ¨EŞİTLİK¨ ÜZERİNE KURACAĞIZ. BU YIL ÇOK DAHA GÜÇLÜ, ÇOK DAHA CESUR, ÇOK DAHA DİRENÇLİ ÇIKACAK SESİMİZ.
ULU ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN DEDİĞİ GİBİ; ¨ŞUNA İNANMAK LAZIMDIR Kİ DÜNYA ÜZERİNDE GÖRDÜĞÜMÜZ HER ŞEY KADININ ESERİDİR.¨ BİZLER ATATÜRK İLKE VE İNKILAPLARINA BAĞLI KALARAK ÇAĞDAŞ TÜRKİYE YOLUNDA İLERLEMEYE TÜM GÜCÜMÜZLE YILMADAN DEVAM EDECEĞİZ.
KADIN DAYANIŞMA PLATFORMU ADINA
TEKİRDAĞ KENT KONSEYİ KADIN MECLİSİ BAŞKANI
MUAZZEZ TERZİ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.