ALTINOVA MAHALLESİ KENTSEL DÖNÜŞÜM ALANINDA SÜRECE İLİŞKİN ADA BAZINDA TOPLANTILAR BAŞLIYOR

ALTINOVA MAHALLESİ KENTSEL DÖNÜŞÜM ALANINDA SÜRECE İLİŞKİN ADA BAZINDA TOPLANTILAR BAŞLIYOR

ALTINOVA MAHALLESİ KENTSEL DÖNÜŞÜM ALANINDA SÜRECE İLİŞKİN ADA BAZINDA TOPLANTILAR BAŞLIYOR
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Tekirdağ’ın deprem bölgesinde yer alması gerçeğini göz önüne alarak, olası bir deprem anında can ve mal kaybının önüne geçmek amacıyla kentsel dönüşüm çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanı olan ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yetkisinde bulunan Süleymanpaşa ilçesi Altınova Mahallesi sınırları içinde yer alan yaklaşık 14.5 hektarlık alana ilişkin planlama ve imar uygulaması işlemleri tamamlandı. Kadastro ve Tapu Müdürlüğünce yapılacak işlemler sonrası Ocak ayı içerisinde, bundan sonraki süreçle ilgili hak sahipleriyle ada bazında toplantılar başlatılacak. Altınova Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanına ilişkin hazırlanan 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği ile kentsel dönüşümün gerçekleşmesi için ada bazında birleşmeye yönelik hak sahiplerine teşvikler getirilerek yapım faaliyetlerinin önü açılmış olacak. Bu sayede Büyükşehir Belediyesi koordinesinde ve ev sahipliğinde hak sahipleriyle yükleniciler bir araya getirilerek ada bazında dönüşümün ortak kararla tamamlanması hedefleniyor. Alan içerisinde Büyükşehir Belediyesi tarafından kamuya ait olup, kentsel dönüşüm kapsamında kamulaştırılan taşınmazlarla ilgili projelendirme ve ihale çalışmaları da başlatıldı. Bu kapsamda 2023 yılı içerisinde ilk bloğun temelinin atılması planlanıyor. Kentsel tasarım projesine göre alanda yapılacak çevre düzenlemesi ve peyzaj işleriyle ilgili projelendirme çalışmaları başlatılmış olup, ilk olarak meydan düzenlemesinin hayata geçirilmesi düşünülmektedir. Ayrıca Zafer mahallesinde bulunan Büyükşehir Belediyesi mülkiyetindeki arsa üzerinde yapılacak olan iki bloklu Kentsel Dönüşüm stok konutlarının 2886 sayılı Devlet İhale Kanuna göre 22.12.2022 tarihinde ihalesi gerçekleştirilecek ve 2023 yılı içerisinde yapım faaliyetleri başlatılacak.

Başkan Albayrak, “Altınova Mahallesi Kentsel Dönüşüm Alanındaki Hak Sahiplerine Ve İlimize Hayırlı Olmasını Diliyorum.”

Konu ile ilgili açıklama yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak ilimizin deprem kuşağı bölgesinde yer alması sebebiyle bu alandaki çalışmalarımızı büyük bir titizlikle yerine getiriyoruz. Bu kapsamda başlatacağımız Altınova Mahallesi Kentsel Dönüşüm Alanına ilişkin toplantılarımızın vatandaşlarımıza ve ilimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.