CHP’Lİ YÜCEER, REFAKATSİZ ÇOCUKLARI MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

CHP’Lİ YÜCEER, REFAKATSİZ ÇOCUKLARI MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

“REFAKATSİZ KALAN DEPREMZEDE ÇOCUKLARIN ÇEŞİTLİ DERNEK, TARİKAT VE CEMAATLER TARAFINDAN BARINDIRILDIĞI İDDİALARI DOĞRU MUDUR”

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer, Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremlerden sonra hayatta kalan refakatsiz çocuklarla ilgili Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Dr. Yüceer, Bakan Yanık’a, “Refakatsiz kalan depremzede çocukların çeşitli dernek, tarikat ve cemaatler tarafından barındırıldığı iddiaları doğru mudur?” sorusunu yöneltti.

CHP PM Üyesi, Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer, Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremlerden sonra hayatta kalan refakatsiz çocuklarla ilgili Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Dr. Yüceer, Bakan Yanık’a, “Refakatsiz kalan depremzede çocukların çeşitli dernek, tarikat ve cemaatler tarafından barındırıldığı iddiaları doğru mudur?” sorusunu yöneltti.

Dr. Yüceer, önergesinde şu ifadelere yer verdi:

“Kahramanmaraş’ta 9 saat arayla meydana gelen ve 11 ilde yıkıma yol açan depremler sonrası çalışmalar devam etmektedir. Deprem nedeniyle birçok çocuğun ailesini kaybettiği veya çocukların kaybolduğu iddia edilmektedir. Depremin ilk günlerinden bu yana bazı depremzede çocuklara devlet tarafından sahip çıkılmadığı iddia edilmektedir. Depremlerden sonra depremden kurtulan çok sayıda depremzede çocuk refakatsiz kalmıştır. Hatta bazı çocuklar için arama ilanı verilmektedir ve hastanelerde hala kimliksiz çocuklar bulunmaktadır.

BASINA YANSIYAN İDDİALAR

Öte yandan refakatsiz kalan depremzede çocukların çeşitli dernek, tarikat ve cemaatler tarafından barındırıldığı iddiaları basına yansımıştır. Bu haberlerde Depremzede çocukların bakanlığın değil, söz konusu cemaat ve tarikatların gözetiminde olduğu iddia edilmektedir. Depremzede çocukların yaşadığı travmanın istismar edilmeden devlet korumasında olması gerektiği açıktır. Denetimsiz tarikat ve cemaatler depremzede çocuklar için deprem kadar büyük bir tehlike oluşturmaktadır.”

CHP’li Dr. Yüceer’in Bakan Yanık’tan yanıtlamasını istediği sorular şöyle;

Depremlerden etkilenen kaç çocuk refakatsiz kalmıştır?
Refakatsiz kalan çocuklar, il ve sayı belirtmek suretiyle, hangi şehirlerde barındırılmaktadır?
Birinci derece akrabalarını kaybeden çocuklar, ikinci ve üçüncü derece akrabalarına teslim edilmekte midir? Ediliyorsa, kaçı teslim edilmiştir?
Refakatsiz kalan depremzede çocukların çeşitli dernek, tarikat ve cemaatler tarafından barındırıldığı iddiaları doğru mudur? Doğruysa bu iddialarla ilgili süreç hangi aşamadadır?
Refakatsiz kalan çocukların deprem travmasını atlatabilmesi için ne tür çalışmalar yapılmaktadır?