Dolar 31,3670
Euro 34,0341
Altın 2.098,82
BİST 9.097,15
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 12°C
Az Bulutlu
Tekirdağ
12°C
Az Bulutlu
Pts 12°C
Sal 12°C
Çar 10°C
Per 7°C

Girdi maliyetlerine olumlu yansıyacak, yetiştirici rahat nefes alacak…

Girdi maliyetlerine olumlu yansıyacak, yetiştirici rahat nefes alacak…
27 Aralık 2022 18:49

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat ÇELİK;

– Yem fiyatlarında indirim ve sabit fiyat yetiştiricilerimiz adına memnuniyet verici…

– Girdi maliyetlerine olumlu yansıyacak, yetiştirici rahat nefes alacak…

27.12.2022 – Ankara – Türkiye Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan gübre ve karma hayvan yeminde indirim ve fiyat sabitlemesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

TÜDKİYEB Genel Başkanı Çelik, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gübre ve yem ile ilgili verdiği müjdenin tarım sektörünü rahatlatacağını belirterek “ Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan çiftçilerimizin en önemli girdilerinden olan gübrede ve hayvancılığın en önemli girdisi olan karma hayvan yem fiyatlarında hem indirim hem de önümüzdeki yılın Nisan ayı sonuna kadarki dönemde fiyatların sabitleneceği müjdesi ülkemiz tarımı adına memnuniyet vericidir. Kimyevi gübre çeşitlerinde yüzde 13’e varan ve karma hayvan yemlerinde yüzde 5’e varan indirimler yanında 4 aylık dönemde fiyatların sabitlenmesi sektöre verilen desteklerin yanısıra önemli katkılar sağlayacaktır. Dolayısıyla Sayın Cumhurbaşkanımıza verdiği müjdeden dolayı çiftçilerimiz ve yetiştiricilerimiz adına teşekkür ediyoruz” dedi.

Çelik, gübre ve yemdeki indirim ve fiyat sabitlemenin girdi maliyetlerine olumlu yansıyacağına vurgu yaparak “ Bitkisel üretimin can damarı gübre, hayvancılığın can damarı ise yemdir. Gübre ve yemdeki indirim ve fiyat sabitleme ise bu can damarlarına verilen can suyudur. Nisan ayı sonuna kadar fiyatların sabitlenmesi girdi maliyetlerini de olumlu yönde etkileyecektir. Dolayısıyla son zamanlarda yemdeki fahiş fiyat artışlarının yetiştiricilerimizi oldukça zorladığı ve zararına ya da maliyetine üretim yapmak zorunda kaldıkları bir dönemin olumsuzlukları bertaraf edilmiş olacaktır. Burada önemli bir husus da gübre ve yem fiyatlarının sabitlenecek olmasının yanında fiyatlarda gerileme olması halinde yine fiyatlara yansıtılacak olmasıdır. Sonuç itibariyle bu müjde çiftçi ve yetiştiricilerimizin yapacakları üretimin artışına büyük katkısı olacaktır. Üretim artışı ise tüketicilere olumlu yansıyacak ve daha uygun fiyatlardan gıda ürünlerine ulaşmasını sağlayacaktır” dedi.

Küçükbaş hayvancılık sektörü için hibe yem desteği talebinde de bulunan Çelik, “ İçinde bulunduğumuz ay itibariyle kış şartlarını yaşıyoruz ve hayvanlarımız ağıllarda barınmaktadır. Hayvanlar merada olmadığı için yetiştiricilerimiz hayvanlarını beslemek için yem temin etmek zorundadır. Sayın Cumhurbaşkanımızın yem fiyatlarında indirim ve fiyatların Nisan ayı sonuna kadar sabit tutulacağı açıklamasını sektörümüz için çok değerli bulmakla birlikte Sayın Cumhurbaşkanımızdan yetiştiricilerimizin işletmelerindeki kayıtlı tüm hayvanlar için bir defaya mahsus olmak üzere 50 lira hibe yem desteği verilmesini talep ediyoruz “ ifadelerini kullandı.