Dolar : Alış : 3.4956 / Satış : 3.5019
Euro : Alış : 4.1183 / Satış : 4.1257
HAVA DURUMU
hava durumu

TEKIRDAG28°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 32485 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yüceer:SGK Engellilere Ücretsiz Olması Gereken Rapordan Para Alıyor

19 Ekim 2016 - kez okunmuş
Ana Sayfa » SON DAKİKA»Yüceer:SGK Engellilere Ücretsiz Olması Gereken Rapordan Para Alıyor
Yüceer:SGK Engellilere Ücretsiz Olması Gereken Rapordan Para Alıyor

CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, üniversite ve Devlet hastanelerinde engelli raporlarından alınan ücreti Meclis gündemine taşıdı. Ücretsiz olarak verilmesi gereken rapordan alınan ücretin kabul edilemez olduğunu belirten Yüceer, “Hayatın her alanında birçok sorun yaşayan engelli yurttaşlarımızın sorunları çözülmek yerine yenileri ekleniyor” dedi.
ANKARA///
CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, SGK talimatıyla üniversite ve Devlet hastanelerinde engelli raporlarından alınan ücreti Meclis gündemine taşıdı. Yüceer, TBMM Başkanlığına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.
ENGELLİLERDEN ÜCRET ALINIYOR
Yönetmeliğe göre engellilik haklarından faydalanmak üzere talep edilen sağlık kurulu raporlarında %1 dahi olsa engel oranının belirlenmiş olması halinde ücret talep edilmemesi gerektiğini kaydeden Yüceer, “Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu’nun engelli raporları için devlet hastanelerinde 200 TL Üniversite hastanelerinde 300 TL alınmasını istediği yönünde talimat verdiği iddia edilmektedir. Bu kabul edilemez uygulama ile ilgili gerek engelli derneklerinden gerekse engelli yurttaşlarımızdan çok sayıda şikayet gelmektedir” dedi.
UYGULAMA KABUL EDİLEMEZ
Yüceer, yaşadığımız toplumun önemli bir kesimini oluşturan engellilerin eşit birer vatandaş olarak ekonomik, sosyal, siyasi hayata katılımlarının sağlanabilmesi, eğitim olanaklarından yararlanabilmesi sosyal hukuk devleti olmanın gereği olduğunu kaydetti. Hayatın her alanında birçok sorun yaşayan engelli yurttaşlarımızın sorunlarının çözülmek yerine yenilerinin eklendiğini söyleyen Yüceer, söz konusu uygulamanın kabul edilemez olduğunu bildirdi.
Yüceer, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:
-SGK Devlet hastanelerine ve üniversite hastanelerine iddia edildiği gibi engellilerden sağlık raporu için para alınması yönünde herhangi bir talimat vermiş midir?
KAÇ ENGELLİ PARAYLA RAPOR ALDI
-Bu uygulama ne zaman başlamıştır? Üniversite ve Devlet hastanelerinden kaç engelli yurttaşımız ücretli olarak engelli raporu almıştır?
-Engelli raporlarından alınan paralar hangi amaçla değerlendirilmektedir?
BU UYGULAMADAN DÖNÜLECEK MİDİR?
-Yönetmelikte %1 dahi olsa engel oranının belirlenmiş olması halinde ücret talep edilmemesi gerekirken söz konusu uygulamanın dayanağı nedir? Bu ihtiyaç nereden hasıl olmuştur?
-Bu kabul edilemez uygulamadan dönülmesi yönünde Bakanlığınızın herhangi bir çalışması var mıdır?
-Toplu ulaşım erişilebilir olmadığı için zorunlu hale gelen araç alımlarında gereken rapor 5 yılda bir kez ücretsiz verilmesi; akülü ve tekerlekli sandalye raporları 2 yılda bir kez ücretsiz verilmesi, işitme cihazı, ortez, protez, baston, beyaz baston vb için gereken raporların 2 yılda 1 kez ücretsiz verilmesi yönünde engelli derneklerinin talepleri vardır. Bu talepler yerine getirilmesi yönünde herhangi bir çalışma var mıdır?

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

İlgili Terimler :