Dolar : Alış : 3.7816 / Satış : 3.7884
Euro : Alış : 4.6527 / Satış : 4.6611
HAVA DURUMU
hava durumu

TEKIRDAG9°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 35467 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik Keskin den Açıklama

12 Ağustos 2017 - kez okunmuş
Ana Sayfa » SON DAKİKA»Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik Keskin den Açıklama
Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik Keskin den Açıklama

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik Keskin son günlerde bazı sanayicilerin basında çıkan Süt tozuna müdahalenin durdurulması ile ilgili yaptığı açıklama da Bakanlığımız Daha önce ki yıllarda süt fiyatlarını regüle etmek için süt sanayicileri ile birlikte süt tozu uygulaması yapmakta olduğunu ,büyük bütçeler ve emekler verilmesine rağmen istenen düzeye bir türlü gelmediğini bugün ise sanayicinin yapamadığı müdahaleyi et ve süt kurumunun daha etkili bir biçimde süt fiyatlarını regüle ettiğini belirtti .
ESK’ nın başarılı müdahalesi ile dişi Hayvan kesimleri durdurarak Ülkemiz hayvancılığını büyük bir tehlikeden kurtarıldığını dile getirdi. Hayvancılıkta bilinen meşhur bir söz vardır ‘’ Anası olmayanın Danası olmaz ‘’ Et ve Süt Kurumunun Birliklerimiz ile birlikte bu müdahalesi olmasaydı tüm analar kesilecek bugün et fiyatları en yüksek fiyatlara 60-70 TL’lere çıkacaktı.
SÜT TOZU İHRACATI ESK ELİYLE YAPILSIN
Hayvancılık sektörü, yüksek fiyat değil istikrarlı fiyat istiyor. Önümüzdeki dönemde Et ve Süt Kurumu’nun müdahaledeki yetkilerini genişletilmesini bekliyoruz.”
Üretici fiyatlarının düşürülmesinin farklı alternatif müdahalelerle aşılması gerektiğini belirten Keskin, ESK tarafından süte müdahale kapsamında yapılan uygulama, sektörü rahatlatmış ve ESK ‘nın kapsamlarının genişletilerek devamlılığın şart olduğunu dile getirdi.Bu yüzden süt tozu ihracatının da ESK eliyle yapılmasının en yerinde karar olduğunu sözlerine ekledi.
Ülke genelinde suni bir gündem yaratılmaya çalışıldığını ifade eden Keskin,Süt’ün önce ki yıllara göre azaldığını ve ülke genelinde bir süt sıkıntısı olduğu algısı yaratılmaya başlanmıştır,böyle bir durum söz konusu değildir. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 2017 yılı Haziran ayı süt ve ürünleri istatistik rakamlarını açıkladı. İstatistik verilere bakıldığında içme sütü üretimi 113 bin 766 ton olarak gerçekleşti. Bir önceki yıla göre yüzde 9.7 oranında artış gösterdi. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 0,1 arttı.Dolayısı ile Ülke de herhangi bir süt sıkıntısından söz edilemez. Merkez Birliği olarak bin bir emek ile gece gündüz demeden,tatil ne demek bilmeden çalışan bu üreticilerimizin alın terlerinin haklarını sonuna kadar savunmaya devam edeceğimizin bilinmesini istiyorum.dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

İlgili Terimler :