TEKİRDAĞ’IN PARLAYAN YILDIZLARI’NA ÖDÜLLERİ TAKDİM EDİLDİ

TEKİRDAĞ’IN PARLAYAN YILDIZLARI’NA ÖDÜLLERİ TAKDİM EDİLDİ
12.08.2022

Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde “Tekirdağ’ın Parlayan Yıldızları Ödül Töreni” Valisi Aziz Yıldırım, Tekirdağ Milletvekilleri Enez Kaplan, Çiğdem Koncagül, İlhami Özcan Aygun, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. RifatHisarcıklıoğlu ve TOBB Yönetim Kurulu Üyeleri, KGF Başkanı Erdoğan Özegen, Kamu Kurum ve Kuruluşların İl Müdürleri, STK Temsilcileri, Siyasi Partilerin İl/İlçe Başkanları, Oda/Borsa Başkanları, Tekirdağ İl Protokolü ve çok sayıda iş insanımızın katılımıyla Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayarak açılış konuşmaları ile devam etti. Açılış konuşmalarını yapan Tekirdağ TSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, “Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde düzenlemiş olduğumuz “Tekirdağ’ın Parlayan Yıldızları Vergi Ödül Töreni’ne” hoş geldiniz. Sizleri şahsım ve Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu adına saygıyla selamlıyorum.
Tekirdağ, konumu itibarı ile İstanbul’a ve Avrupa’ya yakınlığı ile Trakya’nın sosyal, kültürel, ekonomik anlamda gelişmiş; denize 135 km kıyısı olan, bir milyondan fazla nüfusu barındıran önemli bir kentidir.
Sayın TOBB Başkanımızı ve TOBB Yönetim Kurulu’nu, Marmara’nın cazibe ve yatırım merkezi, Türkiye’nin parlayan yüzü Tekirdağ’da ağırlamaktan duyduğum mutluluğu ifade ederek sözlerime başlamak istiyorum.
Değerli Başkanım ve kıymetli katılımcılar;
Tekirdağ dendi mi, akla “3 Kemaller diyarı“ gelir.
• Vatan şairi Namık Kemal
• Cumhuriyet şairi Yahya Kemal
• Çanakkale zaferine giden yolu açan ve Tekirdağ’da kurulan 19. Tümen Komutanı Mustafa Kemal
Allah hepsinden, tüm gazi ve şehitlerimizden razı olsun, makamlarını cennet etsin. Bizlere de, ecdadımızın mirasını, bu toprakları, bu vatanı korumamızı nasip etsin, onlara layık bir millet olmamız için bize güç, kuvvet versin.
Bugün, Tekirdağ İş Dünyası için önemli bir gün. Bugün buluşmamızın üç vesilesi var. Biri ödül törenimiz, biri Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi’mizin açılışı ve biri de Tekirdağ tarihinde ilk defa yapılacak TOBB Yönetim Kurulu toplantısı.
Tekirdağ ve ülke ekonomimize katkı sunan, hizmet ve üretim arz eden, istihdam sağlayan, dünyanın dört bir yanına Türkiye’de üretilmiştir ibaresini ulaştıran camiamız mensuplarına şahsım ve yönetim kurulum adına şükranlarımı sunuyor, Tekirdağ’ı gururlandıran “Tekirdağ’ın Parlayan Yıldızlarını” canı gönülden tebrik ediyorum. Ayrıca, böylesine önemli bir günde yanımızda olarak bizleri yalnız bırakmayan, Tekirdağ’a ve bizlere zaman ayıran Sayın TOBB Başkanımıza teşekkür ediyorum.
Tekirdağ TSO olarak, Arabuluculuk ve Tahkim Merkezi’ni Tekirdağ’a kazandırmaktan çok büyük mutluluk duyuyoruz. İnşallah bugün kurdelesini keseceğimiz Tahkim ve Arabuluculuk merkezimizde ticari davalar çok daha hızlı bir şekilde çözüme kavuşturulacak ve adliyedeki iş yükünü de azaltacak.
Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası olarak her koşulda tüccar ve sanayicilerimizin yanındayız. TOBB Başkanımız M. RifatHisarcıklıoğlu öncülüğünde TOBB Yönetimi olarak da ülkemiz genelindeki tüm iş insanlarının gerek koşullarının iyileştirilmesi gerekse küçük veya büyük sorunlarının çözülmesine yönelik pek çok çalışma yürütüyoruz.
Bu kapsamda Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası ve Tekirdağ Ticaret Borsası ev sahipliğinde 2018’den bu yana iki kez Türkiye Bankalar Birliği ile birlikte geniş çaplı organizasyonla tüm bankalarımızın üst düzey yöneticilerini şehrimizde ağırlayarak üyelerimizin yaşadığı sorun ve sıkıntıları birebir çözüme kavuşturabilmek adına toplantılar düzenledik.
Şehrimizin sanayi potansiyeline bilimsel ve teknolojik katkıyı sağlamak, böylece artı değeri yüksek, teknolojik ürünlerin üretimine yönelik altyapıyı hazırlamak üzere, Namık Kemal Üniversitesi ile Teknopark projemizi hayata geçirdik. Sağ olsun Rektör Hocamızla birlikte ilimizin gelişmesi noktasında üniversite-sanayi işbirliğine katkı sunarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yine TOBB öncülüğünde başlatılan Dijital Dönüşüm Projesi ile oda olarak üyelerimize değişen ve gelişen dünyanın olanaklarını sunuyoruz. Örneğin, üyelerimiz artık evinden, ofisinden hiç çıkmadan, tüm belgeleri internet ortamında temin edebiliyor.

Son yıllarda tüm dünyayı sağlık ve ekonomi alanlarında etkileyen pandemi koşullarının kolay atlatılmasına yönelik nefes kredisi, can suyu kredisi vb. isimlerde, piyasaya göre daha uygun koşullarda krediye ulaşılması için çalışmalar gerçekleştirildi ve gerçekleştirilmeye devam ediyor.
Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası olarak TOBB Başkanımızdan aldığımız ilhamla, şehrimizin gelişmesi sürecinde aktif rol olmaya, pozitif katkı vermeye gayret ediyoruz. Valimiz, Milletvekillerimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımız, İlçe Belediye Başkanlarımız, Kamu Kurum ve Kuruluşlarımız, STK’lar ve Siyasi Partilerimizle diyalog halindeyiz. İlimiz ve bölgemiz ile ilgili vizyon oluşturulması ve bu vizyona yönelik projelerin geliştirilmesi adına üzerimize düşen görevi yerine getirmeye çalışıyoruz.

Değerli misafirler,
TOBB’un 81 ile 81 okul projesi ile Süleymanpaşa’mıza yapılan Meslek Lisesi sonrasında Tekirdağ’ımıza Çorlu, Çerkezköy, Hayrabolu ve Malkara olmak üzere 4 yeni okul daha hayata geçirilerek geleceğimizin teminatı çocuklarımıza yatırım yapılmış olacak. Tekirdağ İş Dünyası Temsilcileri olarak, gecesini gündüzüne katarak ülkemiz ve camiamız için emek harcayan, durmaksızın çalışan, Tekirdağ’a verdiği değer ve önemden dolayı kıymetli Başkanımız M. RifatHisarcıklıoğlu’na, Milli Eğitim Bakanlığı’na, TOBB Yönetim Kurulu’na ve emeğine geçen herkese teşekkür ediyorum.
Sözlerime Tekirdağ’ın gelecek vizyonu ve genel durumu hakkında birkaç veriyi sizlerle paylaşarak devam etmek istiyorum;
Tekirdağ, bugün gurur duymamız gereken yerdedir. Okuryazarlıkta Türkiye 2.’siyiz. Kişi başı gelir sıralamasında 4. sıradayız. Türkiye’nin en gelişmiş 10 ili arasındayız. Dünyaca ünlü bir iş dergisi olan FORBES’in yaptığı, “İş Yapmak ve Yaşamak İçin En İyi Kentler” araştırmasında İstanbul, Ankara ve İzmir’den sonra 4. sırada yer aldık.
Esasında tüm bunların yansımasını Türkiye’nin en büyük 1.000 sanayi kuruluşu içinde Tekirdağlı firma sayısında da görüyoruz. Bu yıl açıklanan verilere göre Tekirdağ’dan 110 firmamız en büyük 1.000 sanayi kuruluşu arasında yer alarak bizleri gururlandırmıştır. Ayrıca 13 OSB ve 1 Serbest Bölge ile bu alanda da Türkiye’nin lider şehirleri arasındayız. 6 kıtada, 146 ülkeye ihracat yapıyoruz.
Sadece sanayi ile değil, tarımda da öne çıkıyoruz. Ayçiçeğinin yüzde 33’ü, kanolanın yüzde 66’sı burada üretiliyor. Burada liman var, havayolu var, demiryolu var, otoyol var.
Tekirdağ, aynı zamanda Avrupa’ya açılan kapının ve 500 milyonluk zengin bir nüfusun hemen yanı başında. Ve bizler Tekirdağ TSO olarak potansiyeli hayata geçirmek için çeşitli projeler geliştirip uygulamaya koyuyoruz.
Ticaret Bakanlığı ve TOBB arasında 2018 yılında imzalanan ‘’İhracat Destek Ofisleri’’ kurulmasına yönelik proje kapsamında, Odamızda ‘’İhracat Destek Ofisi’’ kuruldu ve çalışmalarına devam ediyor. Ayrıca 2019 yılında, henüz ihracat yapmamış veya sürdürülebilir ihracat gerçekleştirememiş üyelerimizin kısa zamanda ihracat gerçekleştirerek uluslararası pazara girmelerine katkıda bulunmak amacıyla Trakya Dış Ticaret İstihbarat Merkezi’ni kurduk ve üyelerimize toplamda 9 milyon dolar ihracat yaptırdık.
Tekirdağ, Edirne, Kırklareli ve Çanakkale’deki 26 Oda/Borsa’mızın ortağı olduğu Trakya Abigem A.Ş.’nin şehrimiz ve bölgemiz adına çalışmaları devam ediyor.
Trakya ABİGEM kuruluşundan bu yana bölgede hizmet veren işletmeler, kamu kurumları, üniversiteler, oda ve borsalar, OSB’ler adına toplam, 88 adet Kalkınma Ajansı projesi yaklaşık 17 milyon TL, 12 adet Avrupa Birliği Projesi yaklaşık 4 milyon TL, 65 adet Kırsal Kalkınma Destekleri projeleri üretmiş yaklaşık 72 milyon TL değerinde hibe kazandırmıştır. 139 adet KOSGEB Projesi ve yaklaşık 5 milyon TL hibe, 3 adet Tübitak Ar-Ge projesi yaklaşık 1.6 milyon TL. Ayrıca Trakya ABİGEM bu zamana kadar 35 Yatırım Teşvik başvurusu gerçekleştirmiş ve 35 belge almıştır. Ayrıca 540 eğitimle 13 bin 500 kişiye girişimcilik eğitimi vererek girişimcilerimizin iş hayatına atılmasına öncülük ettik.
Yine Abigem çatısı altında ve Trakya Kalkınma Ajansı işbirliğinde hayata geçirdiğimiz Dijital Trakya Projesi ile zenginleşmenin önündeki engellerin kaldırılmasını hedefliyoruz.
Diğer yandan Tekirdağ Köftesi ve Peynir Helvası’nın oda olarak Coğrafi İşaret Tescilini şehrimize kazandırmış olup “Tekirdağ Soğanı”nın tescilinin yapılması ile ilgili çalışmalarımız devam etmektedir.
Değerli Konuklar,
Özetle Tekirdağ, üreten bir kent! Gelecek vadeden bir kent! Sosyal ve kültürel zenginliğe sahip bir kent!
Sözlerimi daha fazla uzatmamak adına Sayın Valimize, Milletvekillerimize, Büyükşehir Belediye Başkanımıza, TOBB Başkanımıza ve TOBB Yönetim Kurulu’na, İlimiz Protokol Üyelerine, Oda ve Borsa Başkanlarımıza, üyelerimize ve tüm katılımcılarımıza teşekkür ediyor, ödül alan üyelerimizi canı gönülden bir kez daha tebrik ediyorum. Hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” dedi.

Ödül töreninde konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. RifatHisarcıklıoğlu, “Tekirdağ’ın iyi eğitimli nüfusu, gelişmiş ve sanayileşmiş yapısıyla gurur duyulacak noktada. Bugün hem başarılı girişimci kardeşlerimizi ödüllendiriyoruz. Hem de Arabuluculuk Merkezinin açılışını yapıyoruz.

Tekirdağ’da birlik ve beraberliğin güzel bir tablo oluşturuyor.Kamu yöneticilerinin özel sektör ile işbirliğininve dayanışma içinde olmasını çok önemli buluyoruz. Cengiz Günay Başkanımız, TOBB yönetiminde mesai arkadaşımdır ve Ankara’da birlikte çalışıyoruzSizleri Ankara’da en iyi şekilde temsil etmektedir. TOBB’un bugün ulaştığı seviyede, hizmet kapasitesinde, kendisinin büyük emeği ve katkısı vardır. Cengiz Günay’a hizmetlerinden ötürü teşekkür ediyorum.

Arabuluculuk ve Tahkim Merkezi ile ilgili olarak da biliyorsunuz uzun süren mahkemeler, en büyük şikâyetlerimizden biriydi. Talebimizle, İşçi-işveren, ticari ve tüketici uyuşmazlıklarında, arabuluculuk zorunlu hale getirildi. Biz de TOBB bünyesinde, UYUM Arabuluculuk ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezi’ni faaliyete geçirdik. Sistemin kullanımı da her geçen gün arttı. Şu an ülke genelinde arabuluculuğa gelen başvuru sayısı, ayda 100 bine ulaştı. Ve bunların yüzde 70’i, anlaşmayla sonuçlandı. En önemlisi de, taraflar helalleşerek ayrıldı. Artık tüm ticari ihtilaflarınızı burada, hem daha hızlı, hem de daha ucuza çözebileceksiniz.

Odamız bugün bir güzel işe daha imza atıyor. Tekirdağ ekonomisine değer katanları, yani Tekirdağ’ın yıldızlarını ödüllendiriyor. Zaten kültürümüz de ne diyor, marifet iltifata tabirdir. Bakın geçenlerde, TOBB Sanayi Veritabanındaki 90 bin üreticimizi ve 4 bin ürünü analiz ettik. Tekirdağ, tam 1.360 farklı ürünü, üretme kapasitesine sahip. Yine Tekirdağ; tam 171 üründe, üretim kapasitesi anlamında, Türkiye’de 1. Konumda. 165 üründe ikinci, 157 üründeyse üçüncü sırada Bu vesileyle, Tekirdağ’da üretim ve yatırım yapan, tüm firmlarımıza da tebrik ediyorum. Bir ve beraber olunca, Allah rahmeti ve bereketi de verir. Yeter ki birbirimizi ötekileştirmeyelim. Kimseyi, fikrinden, inancından, görüşünden dolayı dışlamayalım. Ortak akıl ve diyalogla her sorunu aşabileceğimizi bilelim” dedi.

Konuşmaların ardından sırasıyla ihracat, gelir vergisi ve kurumlar vergisi kategorilerinde üyelerimize plaketleri takdim edildi. Program, Meclis Başkanımız Hakan Şık ve Yönetim Kurulu Başkanımız Cengiz Günay’ın TOBB Başkanı M. RifatHisarcıklıoğlu’naKaracakılavuz Kilim Dokuması ve Tekirdağ Minyatürü Tablo takdimi ile son buldu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.