Tekirdağ Mobil Mamografi Aracı

Tekirdağ Mobil Mamografi Aracı
31.08.2022

Günümüzde bulaşıcı olmayan hastalıklar (dolaşım sistemi hastalıkları, diyabet, kronik hava yolu hastalıkları, kanser ve benzeri) dünyada çok sık görülen, öldüren ve engelliliğe neden olan hastalıklar haline gelmişlerdir. Kanser de, dünyada ve ülkemizde ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer alması nedeniyle önemli bir halk sağlığı sorunudur.
Kanserle mücadelede en etkili yollardan birisi, kansere sebep olan etkenlerden kaçınılması ve diğeri de hastalığın erken teşhis edilmesidir. Hastalığın erken teşhisi amacıyla toplum tabanlı kanser tarama programları yapılmaktadır. Tarama Programı uygulanacak olan kanserlerde, erken evrede tanı sağlanarak bu kanserlere bağlı morbidite ve mortalite oranları düşürülecek ve erken tanı-tedavi sayesinde sağlık harcamaları azaltılacaktır.
Kanser tarama programlarında hedefimiz, taranabilir her üç kanser türünde de (meme, serviks, kolorektal) Avrupa Birliği Kalite Standartlarına uygun ve birinci basamakta yürütülen tarama programlarının gerçekleştirilmesidir.
‘’Erken Teşhis Hayat Kurtarır’’ prensibiyle
40-69 yaş kadınlara Meme Kanseri Taraması,
50-70 yaş arası kadın ve erkeklere Kalın Bağırsak (Kolorektal) Kanseri Taraması
30-65 yaş arası kadınlara Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri (HPV-DNA) Taramaları yapılmaktadır.

Kanser tarama faaliyetlerinin ulaşılabilirliğinin arttırılması, vakaların zamanında tespit edilerek tedavi başarısının yükseltilmesi amacıyla tarafımıza tahsis edilen ‘’Mobil Kanser Tarama’’ aracı 01.09.2022 tarihi itibariyle hizmet vermeye başlamıştır. Söz konusu aracımız her ay bir ilçemizde belirli bir süre (1-2 ay) kalarak hizmet verecektir. Bu şekilde 40-69 yaş kadınların Meme Kanseri taramalarını 2 yılda bir rutin taramalarının düzenli olarak yapılmasını sağlamak ve erken evrede meme kanserini tespit etmek amaçlanmıştır.

Dr. Ali Cengiz KALKAN
İl Sağlık Müdürü

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.