DOLAR 6,8645
EURO 7,7841
ALTIN 399,57
BIST 8,6667
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 27°C
Gök Gürültülü

DERİN DENİZ DEŞARJ HATTI SONA GELDİ.

DERİN DENİZ DEŞARJ HATTI SONA GELDİ.
29.06.2020

DERİN DENİZ DEŞARJ HATTI SONA GELDİ.

 

Yapılan açıklamada;

283 km uzunluğundaki Ergene Nehri Istranca Dağı’ndan doğar, meriç nehriyle birleşerek saroz körfezine dökülür. Bu özelliği ile sınır aşan su olmasının yanında, Ergene nehrinin oluşturduğu Ergene Havzası Ülkemizin 25 nehir havzasından biridir ve havzada yaklaşık 1.500.000 insan yaşamaktadır. Bununla birlikte havzada Ayçiçek, buğday, çeltik vb. birçok tarım ürünü yoğun şekilde üretilmektedir.

40 yılı aşkın bir süreçte, Plansız sanayileşme ile birlikte plansız şehirleşme, yetersiz altyapı, tarımda bilinçsiz ve denetimsiz kimyasal kullanımı, belediyelerin evsel atık su arıtma tesislerinin olmaması ve endüstriyel atık suların kaliteli bir şekilde arıtılmadan alıcı ortama deşarjı, yeraltı su rezervlerinin bilinçsiz bir şekilde tüketilmesi gibi su kalitesini olumsuz etkileyen faaliyetler sebebiyle, Ergene Havzasının yüzeysel ve yeraltı suyu kalitesi aşırı derecede bozulmuştur. Mevcut durumda su kalitesi 4. Sınıf, yani çok kirlenmiş – hiçbir amaç için kullanılamaz, su kaynağı haline gelmiştir. Bu durum neticesinde oluşan çevre kirliliği başta insan sağlığı olmak üzere bütün canlıların sağlığı için tehlike oluşturmuştur. Bununla birlikte, sınır aşan su olması nedeni ile uluslararası ilişkilerde de birtakım çevresel sorunlar oluşturmuştur.

Uzun yıllardır dillendirilen bu sorun için en somut adım 2011 yılında açıklanan Ergene Havzası Koruma Eylem Planı ile atılmış oldu. 15 maddelik bu plan ile bir çok kamu kurum ve kuruluşu bu sürece dâhil edilmiş ve örnek bir çalışma ile çok güzel neticeler elde edilmeye başlanmıştır. Bu planda sanayicilerin üzerine düşen görevlerin yerine getirilmesi için Tekirdağ Vali’sinin başkanlığında Tekirdağ Ergene Derin Deniz Deşarj A.Ş. kurulmuştur. Kar amacı gütmeyen bu şirket, plan kapsamında yapılacak iş ve işlemlerin teknik açıdan en uygun şekilde yapılmasını denetlemek ve teknik destek vermek ile görevlendirildi. Bu kapsamda şirket, Ergene Derin Deniz Deşarj projesinin planlanmasından imalat sürecine kadar bütün kademelerde aktif bir şekilde yer almıştır ve almaktadır.

Ergene Havzası Koruma Eylem Planı kapsamında 5 adet müşterek atık su arıtma tesisi inşa edilmiştir. Bu arıtma tesisleri mevcut en iyi teknoloji kullanılarak ileri arıtma tesisleri olarak inşa edilmiştir. Bunlardan Muratlı OSB arıtma tesisi devreye alınmış, Ergene 1 ve Çorlu 1 OSB arıtma tesisleri Ağustos ayında, Ergene 2 OSB arıtma tesisi 2020 sonunda ve Velimeşe OSB arıtma tesisi ise 2021 yılının sonunda devreye alınacaktır. Tesislerin tamamı devreye alındığında 1000’den fazla sanayi tesisine ait 350’den fazla münferit atıksu arıtma tesisi devre dışı kalmış olacaktır. Bu şekilde arıtma işi daha profesyonel ve sağlıklı işletilmiş olacaktır. Bununla birlikte asıl işi üretim yapmak olan sanayici arıtma tesisi işletmenin iş yükünden kurtulmuş olacak ve sadece üretimine odaklanabilecektir.

Mevcut durumda sanayi ve evsel arıtma tesislerinden çıkan atık sular, Ergene Nehrini dolaşarak Meriç ile birleşip Saroz körfezinden denize yüzeyden dökülmektedir. Yapılan derin deşarj sistemi tamamlanıp devreye alındıktan sonra, bütün havzayı dolaşıp, sınırı aşan ve nihayetinde denize yüzeyden boşalan sanayi atık suyu tamamen kapalı borular ile bir damla bile toprağa değmeden, arıtma tesislerine taşınacak. Burada ileri arıtımdan geçirildikten sonra yine tünel ve karaboru marifetiyle yükleme odasına gelecek, yükleme odasından online olarak sürekli izlenecek olan arıtılmış su kıyıdan 4,5 km açıkta denize deşarj edilecektir. Bu deşarjın denize oluşturması muhtemel etkiler ile alakalı Bakanlık ve İTÜ başta olmak üzere birçok kurum araştırma, inceleme ve modelleme yapmış, neticede deşarjın Marmara’ya etkisinin %1 ile sınırlı kalacağı neticesi elde edilmiştir.

Derin Deniz Deşarj projesinde Karaboru kısmı (46 km) % 97, Deniz Kısmı (4,5 km) % 99 ve Türkiye’nin ilk yerli tünel açma makinesinin kullanıldığı tünel kısmı (20 km) %93 tamamlanmıştır. Ağustos ayının başında hattın doğu kısmı olan Çerkezköy ve Çorlu Deri OSB’lerin atıksularını taşıyacak olan hat devreye alınacaktır.

Türkiye ve Avrupa’nın mevcut çaplarda en büyük derin deşarj projesi olan bu çalışma nihayete erdiğinde, Türkiye’nin ilk havza koruma projesi tamamlanmış olacak ve diğer havzalarda da uygulanabilmesi açısından örnek teşkil edecektir.denildi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.