Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider ve Vali Aziz Yıldırım Tarım ve Teknoloji Günleri Fuarı’na Katıldı

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider ve Vali Aziz Yıldırım Tarım ve Teknoloji Günleri Fuarı’na Katıldı
01.09.2022

arım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider ve Vali Aziz Yıldırım, 122. 000 metrekarelik alan üzerine kurulu, 100’ün üzerinde firmanın yer aldığı, firmaların en yeni teknolojilerinin sergilendiği Tarım ve Teknoloji Günleri Fuarı’nın açılışına katıldı.

Açılış, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başladı. Ardından DLG Fuarcılık Genel Müdürü Onur Kiraz, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak bir konuşma yaptılar.

Ardından konuşan Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider: “Dün 30 Ağustos’tu, zaferin 100. yılı. Emperyalizme karşı ve tüm dünyaya karşı bu toprağın sadece geçtiğimiz bin yıl değil, bundan sonraki binlerce yıl boyunca da Türk’ün toprağı olacağının tüm dünyaya haykırılmasıydı. Şimdi bu 100 yılda biz ne yaptık ve inşallah Cumhuriyetin 100’üncü yılında ne yapmak istiyoruz?

Bu topraklar bizim. Farklı fikirlerde olabiliriz, farklı geçmişlerden geliyor olabiliriz, farklı siyasi amaçlarımız da olabilir. 100 yıl önce düşman sınıra dayandığında hiçbirimizin ne menşeini ne milliyetini ne düşüncesini, hatta ne de dinini sorguladı. Bizi yok etmek üzere ve onların zihnince odur ki ta Orta Asya’ya tekrar sürmek üzere hazır bekliyorlardı.”

Türkiye’nin her zaman güçlü ülke olması gerektiğini vurgulayan Gizligider, güçlü ülkelerin dimdik durabileceğinin, kimseye muhtaç olmadan yaşayabileceğinin altını çizdi.

Türkiye’nin gücünü tahıl koridorunun oluşmasında tüm dünyaya bir kez daha gösterdiğine işaret eden Gizligider, “Yaklaşık iki hafta önce Türkiye dünyanın çözemediği bir düğümü çözdü. Tahıl koridoru düğümünü çözdü. Hem dünya barışına büyük katkı sunarken, öbür taraftan da gıda krizi noktasında, bir yandan artan fiyatlar, bir yandan başka sıkıntıları çözdü. Türkiye çok büyük bir ülke.” diye konuştu.

Ardından konuşan Vali Yıldırım; “Türkiye’nin çok müstesna topraklarının çok müstesna üretime katkıda bulunan insanların bulunduğu bir alandayız. Hepinize teşekkür ediyorum. Bu kadar üretimi sağladığınız için. Tabi ki Tarım ve Orman Bakanlığımızın vermiş olduğu pek çok teşvik var. Bu teşviklerden herkes faydalanıyor. Gıdanın ne kadar önemli olduğunu bir defa daha gördük. Her zaman biliyorduk ama bir defa daha gördük. Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde tahıl koridoru, gıda koridoru açıldı. Çünkü buğday birçok yiyeceğin esasını teşkil ediyor. Onun içindir ki Ukrayna’dan bu tarafa buğday, mısır ve ayçiçeğinin geliyor olması aslına bakarsanız bütün dünyanın menfaatine olan bir şey. Cumhurbaşkanımıza müteşekkir ve minnettarız bu konuda. Bundan sonra da inşallah bizler bu topraklarda üretime devam edeceğiz. Hem Büyükşehir Belediye Başkanımız hem de Bakanımız söylediler. Bizim buradaki topraklarımız Anadolu topraklarına göre çok daha verimli. 250 kilo 280 kilo ortalamanın alındığı Anadolu topraklarına göre burada geçen yıl 780 kilo buğday aldığımız yerlerimiz oldu. Ayçiçekte hem rekolte anlamında çok iyi durumdayız hem de ayçiçeğin kalitesi ve yağ oranı da çok iyi. Kanolada zaten Türkiye’nin %33’ünü biz karşılıyoruz. Yağlık tohumlar hakikaten çok önemli ne kadar önemli olduğunu gördük. Bu arada tohum yetiştiren arkadaşlarımız var. Buğdayda ayçiçeğinde tohum yetiştiren arkadaşlarımız var. Ayçiçeği konusunda da belki tohumumuzun bir kısmını dışarıdan alıyoruz ama artık kendi kendimizi yetecek seviyeye geliyoruz. Geçen yıl tohum dağıttık ve oldukça da verimli olduğunu gördük. İnşallah bundan sonra da yerli tohumları millileştirme ve yerlileştirme projeleri kapsamında dağıtacağız. Daha verimlilerini de üreteceklerine ben inanıyorum. Yaptıkça daha güzelini yapabilmeyi daha verimlilerini ortaya koyabilmeyi becerebileceğimize olan güven artıyor. Ben burada bütün üreticilerimize tekrar teşekkür ediyorum. Gıda çok önemli bunun yanında su çok önemli. Biz bunları çok itinalı, çok tasarruflu kullanmalıyız. Özellikle gıdanın ne kadar önemli olduğunu Rusya Ukrayna savaşı göstermiş oldu.

Bu fuarın düzenlenmesinde görev alan bütün arkadaşlarımıza teşekkürü borç biliyorum. “ dedi.

Kurdele kesiminin ardından Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider, Vali Yıldırım ve protokol üyeleri fuar alanını gezdiler ve fuarda sergilenen ekipmanlar hakkında bilgi aldılar.

Süleymanpaşa ilçemiz Karaevli Mahallesinde yapılan açılışa Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider ve Vali Yıldırım’ın yanı sıra Tekirdağ Milletvekili Çiğdem Koncagül, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Tarım ve Orman İl Müdürü Oktay Öcal çiftçiler ve üreticiler katıldı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.