Prof. Dr. Mustafa Şentop’un Himayelerinde Valilik Tarafından Muharrem Orucu Lokması Programı Düzenlendi

Prof. Dr. Mustafa Şentop’un Himayelerinde Valilik Tarafından Muharrem Orucu Lokması Programı Düzenlendi
14.08.2022

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’un himayelerinde Tekirdağ Valiliği tarafından Süleymanpaşa ilçemizde bir otelde Muharrem Orucu Lokması Programı düzenlendi.

Muharrem ayı münasebetiyle düzenlenen programa TBMM Başkanımız Sayın Prof. Dr. Mustafa Şentop, Valimiz Sayın Aziz Yıldırım, Tekirdağ Milletvekilleri Sayın Mustafa Yel, Sayın Çiğdem Koncagül, Baro Başkanı Av. Sedat Tekneci, il protokolü, kurum müdürleri, Alevi-Bektaşi dernek üyeleri ve basın mensupları katıldı.

Program, Kılavuzlu Köyü Bektaşi Babası Şevket Gürses’in sofra duası yapması ile başladı.

Akabinde günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Çorlu Cemevi Dedesi İbrahim Bayar yaptı.

Ardından konuşan Vali Yıldırım: “Şehrullahi’l-Muharrem olarak meşhur olan, yani Allah’ın ayı Muharrem olarak bilinen Muharrem ayı, İlahi bereket ve feyzin, Rabbani ihsan ve keremin coştuğu ve bollaştığı bir aydır. Ramazan oruçlarından sonra tutulan oruçların en faziletlisi Muharrem ayında tutulan oruçlardır.

Bu ay içerisinde Aşure Günü yer almaktadır. Aşure Günü Muharrem’in 10. günüdür. Aşure Günü’nün Allah katında ayrı bir yeri vardır. Bu günde birtakım mucizeler yaşanmıştır. Cenâb-ı Hak, on Peygamberine on çeşit ikram ve ihsanda bulunmuş, kudsiyetini arttırmıştır. Hadis kaynaklarına göre, Hz. Nuh’un gemisinin tufandan kurtulması ve Hazreti Musa’nın Kızıldeniz’den geçerek İsrailoğulları’nı Firavun’dan kurtarması hadiseleri de bu günde gerçekleşmiştir. Bunlar gibi, daha pek çok mucize Aşure Günü’nde gerçekleşmiştir.

Muharrem ayında İslam tarihi açısından çok üzücü bir hadise de yaşanmıştır. Kerbela’da Peygamber Efendimizin torunu Hz. Hüseyin ve çoğu Ehlibeytten olan 72 kişi şehit edilmiştir. Şehitlerin Efendisi Hz. Hüseyin’i ve tüm Kerbela Şehitlerini rahmetle, minnetle ve hürmetle yad ediyorum.

Bugün, matem günü olarak kabul edilmektedir. Bu hadise, Müslüman olan herkesi derin üzüntüye sevk etmektedir. Hz. Hüseyin Efendimiz ve Ehlibeyt’in şehadetinin acısı yüzyıllar sonra bile içimizde hissediyoruz. Rabbim, şefaatlerine nail eylesin. Bizi onların yolundan ayırmasın.

‘’Dideden(gözden) su yerine kan akacak dem geldi

Kerbela günleridir ağla Muharrem geldi’’

Bu vesileyle, bu ayın tüm İslam Alemi için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Tuttuğunuz oruçların kabul olmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum. İnşallah daha nice güzel günlerde, nice güzel iftarlarda hep birlikte olalım, hep beraber olalım.” dedi.

Vali Yıldırım’ın konuşmasının ardından konuşan Meclis Başkanı Şentop: Öncelikle söze muhabbete başlamadan, geçen hafta hicri yılbaşının yani Muharrem Ayının ilk günü, Ankara’da 4 ayrı cemevine düzenlenen saldırıdan duyduğum üzüntüyü buradan bir kez daha paylaşmak isterim. 2 gün önce de Alevi Vakıfları Federasyonu ikinci başkanı ve Kartal Cemevi Başkanı Selami Sarıtaş evinin önünde saldırıya uğramıştır. Bu menfur saldırıları lanetliyorum ve geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Selami Dedeyle dün görüştüm, geçmiş olsun ve şifa dileklerimi kendisine ilettim. Şükürler olsun ki sağlık durumu iyi

Ülkedeki birlik ve beraberliği bozmak isteyenlerin bunu başaramayacağını belirterek, Devletimizin, Alevi, Sünni çatışması çıkarabileceğini, kardeşliğimizi ve dirliğimizi bozabileceğini zanneden bu zavallıların yakasına yapışacağından hiçbirimizin şüphesi olmasın. Devlet ve millet olarak bizler her daim ayrılmaz, bir bütünüz. Buradan ayrılık gayrılık tohumları ekmeyi murat edenler artık bu ülkeden mezhep kaynaklı bir nefretin çıkmayacağını bilmelidir. O oyunları, o tuzakları milletimiz görecek ve toprağa gömecek bir tecrübe ve olgunluğa sahiptir artık. Tekrar sizlerin nezdinde ülkemizdeki bütün Alevi, Bektaşi derneklerimizin ve cemevlerimizin mensuplarına geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Türkiye düşmanları bilsinler ki bu ülke insanı sağduyuludur ifadelerini kullandı.

En son FETÖ’cüleri gördük. Kimse bu milleti bölemedi, bölemeyecek Allah’ın izniyle. Daha önce yaşanan oyunların planlayıcılarına karşı her daim teyakkuz halindeyiz. Artık bu ülkenin farklılıklarından kardeşlik ve dayanışmadan başka bir şey çıkmayacağını bu çatışmalara karnımızın tok olduğunu herkesin bilmesini istiyorum. Kardeşliğimizi, birliğimizi ve bütünlüğümüzü asla bozdurmayacağız. Bizler büyük ve farklılıklarıyla zengin, hem de çok zengin bir ülkeyiz. Muharrem Ayının milletimize gönlünde ehli beyit sevgisi taşıyan insanlık sevgisi yüklenen bütün İslam alemine birleştirici ve kuşatıcı güzellikler getirmesini Cenab-ı haktan niyaz ediyorum.” dedi.

Günün anısına hatıra fotoğrafları çekilmesinin ardından program sona erdi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.