Dolar : Alış : 3.4973 / Satış : 3.5036
Euro : Alış : 4.1170 / Satış : 4.1244
HAVA DURUMU
hava durumu

TEKIRDAG27°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 32473 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Prof. Dr. Alpay Hekimler, Graz Avusturya Hukukçular Birliğine (GJG) Üyeliğine getirildi.

30 Kasım 2016 - kez okunmuş
Ana Sayfa » SON DAKİKA»Prof. Dr. Alpay Hekimler, Graz Avusturya Hukukçular Birliğine (GJG) Üyeliğine getirildi.
Prof. Dr. Alpay Hekimler, Graz Avusturya Hukukçular Birliğine (GJG) Üyeliğine getirildi.

Namık Kemal Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Senatörü, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alpay Hekimler, Graz Avusturya Hukukçular Birliğine (GJG) Üyeliğine getirildi.

Graz Avusturya Hukukçular Birliği (GJG) 1863 yılında, hukuk alanında teoriye ve pratik uygulamalara destek vermek amacıyla kurulmuş olup, yıllar içerisinde gerek ulusal, gerekse uluslararası ölçekte çok önemli başarılarının altına imza atmıştır.

GJG’nın Kurucu Başkanlığını, 1804 doğumlu bir asilzade olan Franz Freiherr von Lattermann üstlenmiştir. Baron von Lattermann, mesleki kariyerine Graz’da başlayarak, başta Trieste, Verano ve Milano’da yargıç olarak görev almış ve ardından Venedik İstinaf Mahkemesi Başkanlığı görevini yerine getirdi. 1864 yılında Eyalet Yüksek Mahkemesi Başkanlığına getirilen von Lattermann, 1874 yılında emekli olunca değin, GJG Başkanlığını da sürdürdü.

Nasyonal sosyalistlerin iktidara gelmesiyle birlikte, diğer birçok kuruluşun yanında GJG’nin de faaliyetleri durdurularak kapatılmıştır. GJG ancak 1959 yılında, daha sonra Anayasa Mahkemesi Başkanlığı görevine getirilecek olan, Graz ve Viyana Üniversiteleri Anayasa ve İdare Hukuku Profesörlerinden, Ord. Prof. Dr. Erwin Melichar başkanlığında yeniden kuruldu.

GJG’ye günümüzde, hukuk alanında önemli çalışmaları bulunan, başta bilim insanları ve yüksek yargı organı mensuplarını üye olarak kabul etmekte olup, dünya çapında saygın bir kuruluş olarak, faaliyetlerini sürdürmekte.

Ocak 2016 tarihinden itibaren, Uluslararası İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Topluluğu Alman Seksiyonu (IGRASS/ISLSSL) Üyeliğine kabul edilmiş ve aynı zamanda Avusturya Cumhuriyeti Üstün Altın Hizmet Nişanı sahibi de olan Prof. Dr. Alpay Hekimler, Türk ve Avusturya İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku alanında gerçekleştirmiş olduğu karşılaştırmalı çalışmaları nedeniyle, GJG üyeliğine getirildi.

Uluslararası boyuta en sağın kurumlar arasında gösterilen GJG’ye üye olarak getirilen Profesör Hekimler’in ilk Türk bilim insanı olması, Namık Kemal Üniversitesinin ulaştığı başarı düzeyini vurgulamak bakımından ayrı bir önem taşımakta olduğunu ortaya koydu.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

İlgili Terimler :