Dolar : Alış : 3.4757 / Satış : 3.4820
Euro : Alış : 4.1725 / Satış : 4.1801
HAVA DURUMU
hava durumu

TEKIRDAG26°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 32842 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Okul Çağında Aşılama

19 Ekim 2016 - kez okunmuş
Ana Sayfa » SON DAKİKA»Okul Çağında Aşılama
Okul Çağında Aşılama

Bağışıklama hizmetleri Sağlık Bakanlığımız tarafından yürütülen koruyucu sağlık hizmetlerinden biridir. Bağışıklama hizmetlerinde temel amaç; toplumda, özellikle bebek ve çocuklarda aşı ile korunabilir hastalıkların ortaya çıkışını engellemek, dolayısıyla bu hastalıklardan kaynaklanan ölümlerin ve sakatlıkların önüne geçmektir. ” Ulusal Çocukluk Dönemi Aşılama Takvimi” okul öncesi ve sonrasına yönelik olmak üzere iki farklı dönemi içermektedir.
Ülkemizde okul çağı öğrencilerine Genişletilmiş Bağışıklama Programı kapsamında uygulanan Ulusal Çocukluk Dönemi Aşılama Takvimimize göre ; ilkokul 1. Sınıfta DaBT-İPA (Difteri, aselüler Boğmaca, Tetanoz, İnaktif Polio Aşısı-Dörtlü Karma Aşı) ve KKK(Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak Aşısı) aşıları, ortaokul son sınıfta (8. Sınıfta) ise Td(Difteri- Tetanoz Aşısı) aşısı uygulamaları yapılmaktadır.
2015-2016 eğitim/öğretim döneminde anasınıfında KKK Aşısı uygulanan çocuklardan 2016-2017 eğitim/öğretim döneminde 1.sınıfta tekrar KKK Aşısı yapılmayacaktır. 2015-2016 eğitim/öğretim döneminde anasınıfında olup KKK aşısı uygulanmayan çocuklara ise 1. Sınıfta KKK aşısı uygulanacaktır.
İlimizde okul aşı uygulamalarının 2016-2017 eğitim öğretim yılı ilk dönemi tamamlanması planlanmaktadır.
HERŞEYİN BAŞI SAĞLIK, SAĞLIĞIN BAŞI AŞI
. Okullar çocuklarımızın toplu ortamda bir arada bulunmaları açısından bulaşıcı hastalıkların yayılma olasılığının en yüksek olduğu mekânlardan biridir. Bu yüzden okullarda bulaşıcı hastalıkları önleyici aşıların yapılması ve çocukların bu hastalıklara karşı korunması son derece önemlidir. Okul çağında yapılması gereken bu aşılar daha önce olunan aşıların pekiştirmesi niteliği taşıdığından dolayı mutlaka yaptırılmalıdır.
Aşılar çok güvenilir maddelerdir. Üretim ve dağıtım aşamalarında çok sıkı kontrollerden geçmektedirler.
Aşıların yapılmaması gereken durumlar çok nadirdir. Kesin yapılmaması gereken durumlarda ilgili aşı uygulanmaz. Kesin yapılmaması gereken durumlarda ve önlem alınarak aşı yapılacak durumlarda aşı takviminin ne şekilde tamamlanacağına, takip eden hekim tarafından karar verilir.
Geleceğimizin teminatı en kıymetli varlıklarımız olan çocuklarımızın sağlıklı yetişmeleri için rutin aşılarını yaptıralım, tüm aşı kampanyalarına katılalım. Unutmayalım ki sadece aşı uygulayarak her yıl 40-50.000 bebeğin ölümünü birlikte önlüyoruz.
Aşılar ile ilgili soru ve sorunlarınız için Aile Hekiminize veya bölgenizdeki Toplum Sağlığı Merkezlerine başvurabilirsiniz.
TÜM ÇOCUKLARIMIZA SAĞLIKLI GÜNLER DİLEKLERİMİZ İLE…
TEKİRDAĞ HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

İlgili Terimler :