DOLAR 8,7690
EURO 10,4227
ALTIN 498,83
BIST 1.391
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 24°C
Gök Gürültülü
Tekirdağ
24°C
Gök Gürültülü
Pts 26°C
Sal 27°C
Çar 27°C
Per 28°C

Müsilaj (Deniz Salyası) Sorunu ve Oluşum Nedenleri

Müsilaj (Deniz Salyası) Sorunu ve Oluşum Nedenleri
10.06.2021

 

AK PARTİ

Fitoplanktonlar ya da bilinen adıyla su yosunları, deniz ve okyanusların dibinde yaşayarak azot, fosfor gibi elementleri tutan ve fotosentez yoluyla canlıların ihtiyaç duyduğu oksijenin büyük bir bölümünü karşılayan mikroskobik canlılardır. Bu canlıların aşırı çoğalması sonucu, ortamda oluşan bazı şartlara tepki olarak bıraktıkları salgıya ise müsilaj adı verilmektedir. Müsilaj, hemen hemen tüm bitkiler ve bazı mikroorganizmalar tarafından üretilen kalın, yapışkan bir maddedir.

8 Haziran 2021

Müsilaj oluşumunun nedenleri;

f             Küresel ısınma nedeniyle deniz suyu sıcaklık ortalamalarının yükselmesi (Marmara Denizi’ndeki

sıcaklık artışı yaklaşık 2,5 oC), mevsimsel rüzgâr hızının azalması,

f             Marmara Denizi’nin bir iç deniz olması ve yine sıcaklık artışına bağlı olarak deniz suyunun

durağanlaşması, sirkülasyon oluşmaması,

f                 Kirliliğin artması (Atıkların evsel arıtıma tabi tutulmaksızın denize deşarj edilmesi, ileri biyolojik arıtma

tesislerinin yetersiz olması ya da tam kapasite ile işletilmemesine bağlı olarak gerçekleşen deşarjlar, endüstriyel atıklar ve gemi sintineleri nedeniyle),

f                 Söz konusu deniz derin deşarjları sonucunda aşırı miktarda azot, fosfor girdisinin gerçekleşmesi ve

sudaki oksijen miktarının düşmesi,

f                 Su içerisinde fitoplankton patlamalarının yaşanması ve yetersiz oksijenle birlikte bu mikroskobik

canlıların ölerek salyasını bırakması,

olarak sayılmaktadır.

Bakteri ve virüs gibi birçok zararlı mikrooorganizma için “doğal bir beslenme habitatı” olan müsilaj, gösterdiği artış nedeniyle zararlı mikroorganizmaların da çoğalması anlamına gelmektedir. Tabiatta ne kadar süre canlı kaldığı bilinmeyen bu zararlı türler, farklı habitatları ve canlıları hasta etme riski barındırmaktadır.

Oluşumu itibariyle doğal bir durum olan müsilaj, 1700’lü yıllardan bu yana Adriyatik Denizi’nde, 1980’li yıllardan itibaren özellikle yaz aylarının başlangıcı ile birlikte ülkemizde de görülmektedir. Çanakkale Boğazı ve Marmara Denizi’nde 1994 yılından günümüze rastlanan müsilaj sorunu, son olarak 2007 – 2008 sezonunda yoğun yaşanmıştır.

Müsilaj artışı, kontrol altına alınamaması halinde su ekosistemlerinin zarar görmesine, kirliliğe ve kötü kokuya, ekonomik ve sosyal sorunlara yol açmaktadır.

Müsilaj ile Mücadelede Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’mızın Attığı Adımlar

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı müsilaj sorununu, ortaya çıktığı andan itibaren titizlikle takip etmektedir. 300 kişilik ekiple Marmara Denizi’nde 91 noktada, karada da tüm atıksu arıtma ve katı atık tesislerinde, kirlilik kaynaklarında denetimler gerçekleştirilmiştir.

Alınan örnekler Çevre Laboratuvarında incelenmiş, ODTÜ Bilim gemisiyle suyun altında ve üstünde 100 farklı noktadan numuneler alınmış, 700’ü aşkın bilim insanı, kurum temsilcisi, STK ve belediye yetkilisinin katıldığı son yılların en geniş katılımlı çalıştayı yapılmıştır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Marmara Belediyeler Birliği (MBB) işbirliğiyle 4 Haziran Cuma günü “Marmara Denizi’nde Müsilaj Problemi ve Çözüm Önerileri” başlıklı çevrimiçi çalıştay gerçekleştirilmiştir.

Bu toplantıda çalıştayın sonuçları ele alınmış, katılımcıların müsilaj sorunu kapsamında sundukları çözüm ve önerileri değerlendirilmiştir. İstişarelerin sonunda, Marmara Denizi Koruma Eylem Planı hazırlanmıştır. Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları ve tecrübeleriyle son halini verilen Eylem Planı; kısa, orta ve uzun vadeli bütün stratejileri içermektedir.

Marmara Bölgesi’nde kirliliğin azaltılması ve izleme çalışmalarının yürütülmesi amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ilgili kurum ve kuruluşların, üniversitelerin, sanayi odalarının ve STK’ların da içinde olduğu bir Koordinasyon Kurulu oluşturulacak, Marmara Belediyeler Birliği bünyesinde ise Bilim ve Teknik Kurulu oluşturulacaktır. Koordinasyon Kurulu haftalık ve aylık toplantılarla tüm çalışmaları ortak akılla ele alacak ve bu kurul sayesinde katılımcı bir süreç koordine edilecektir.

TBMM’de Araştırma Komisyonu Kurulacak

Denizlerdeki kirliliğin önüne geçilmesi, sorunlara çözüm üretilmesi, gerekli tedbirlerin alınması adına TBMM’de “Marmara Denizi’ndeki Müsilaj Sorununu Araştırma Komisyonu” kurulacak.

 

 

MARMARA DENİZİ KORUMA EYLEM PLANI

6 Haziran 2021 / Kocaeli

EYLEM 1. Marmara bölgesinde kirliliğin azaltılması ve izleme çalışmalarının yürütülmesi amacıyla; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ilgili kurum ve kuruluşlar, üniversiteler, sanayi odaları ve STK’lardan müteşekkil Koordinasyon Kurulu; Marmara Belediyeler Birliği bünyesinde ise Bilim ve Teknik Kurulu oluşturulacaktır.

EYLEM 2. Marmara Denizi Bütünleşik Stratejik Planı üç ay içerisinde hazırlanarak çalışmalar bu plan çerçevesinde yürütülecektir.

EYLEM 3. Marmara Denizi’nin tamamını koruma alanı olarak belirleme çalışmaları başlatılacak, 2021 yılı sonuna kadar tamamlanacaktır.

EYLEM 4. Acil müdahale kapsamında 8 Haziran 2021 tarihinden itibaren, 7/24 esasıyla, Marmara Denizi’ndeki müsilajın bilimsel temelli yöntemlerle tamamen temizlenmesine yönelik çalışmalar başlatılacaktır.

EYLEM 5. Bölgede bulunan mevcut atıksu arıtma tesislerinin tamamı ileri biyolojik arıtma tesisine dönüştürülecek. Atıksuların ileri biyolojik arıtım yapılmaksızın Marmara Denizi’ne deşarjını engelleyici hedefler doğrultusunda çalışmalar yürütülecektir.

EYLEM 6. Marmara Denizi’ne deşarj yapan atıksu arıtma tesislerinin deşarj standartları 3 ay içerisinde güncellenerek hayata geçirilecektir.

EYLEM 7. Arıtılmış atıksuların mümkün olan her yerde yeniden kullanımı artırılacak, desteklenecek. Temiz üretim teknikleri uygulanacaktır.

EYLEM 8. Atıksu arıtma tesislerini gerektiği gibi işletmeyen OSB’lerin rehabilitasyon ve iyileştirme çalışmalarıyla ileri arıtma teknolojilerine geçişi hızlandırılacaktır.

EYLEM 9. Atıksu arıtma tesislerinin yapımı ve işletilmesini çok daha kolay hale getirmek için kamu-özel sektör işbirliği modelleri hayata geçirilecektir.

EYLEM 10. Marmara Denizi’ne gemilerin atıksularının boşaltılmasının önlenmesine yönelik üç ay içerisinde düzenleme yapılacaktır.

EYLEM 11. Tersanelerde temiz üretim teknikleri yaygınlaştırılacaktır.

EYLEM 12. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından yapılan çalışmalar çerçevesinde; alıcı ortama deşarj yapan atıksu arıtma tesislerinin tamamı 7/24 online izlenecek. Marmara Denizi’ndeki 91 izleme noktası 150’ye çıkarılacak. Türkiye Çevre Ajansı eliyle, Marmara Denizi ile ilişkili tüm havzalardaki denetimler uzaktan algılama, uydu ve erken uyarı sistemleri, insansız hava araçları ve radar sistemleri kullanılarak artırılacaktır.

EYLEM 13. Marmara Denizi kıyılarını kapsayacak şekilde Bölgesel Atık Yönetimi Eylem Planı ve Deniz Çöpleri Eylem Planı üç ay içerisinde hazırlanarak uygulamaya konulacaktır.

EYLEM 14. İyi tarım ve organik tarım uygulamaları ile basınçlı ve damlama sulama sistemleri yaygınlaştırılacaktır.

EYLEM 15. Marmara Denizi’yle ilişkili havzalarda, dere yataklarına yapay sulak alanlar ve tampon bölgeler oluşturularak kirliliğin denize ulaşması önlenecektir.

EYLEM 16. Zeytin karasuyu ve peynir altı suyu kaynaklı kirliliğin önlenmesi için, atık su azaltımını gerçekleştirecek teknolojik dönüşümler sağlanacaktır.

EYLEM 17. Fosfor ve yüzey aktif madde içeren temizlik malzemelerinin kullanımı aşamalı olarak azaltılacaktır. Organik temizlik ürünleri teşvik edilecektir.

EYLEM 18. Marmara Denizi’mizdeki tüm hayalet ağlar 1 yıl içerisinde temizlenecektir.

EYLEM 19. Balıkçılık faaliyetlerinin ekosistem temelli yapılması sağlanacak, koruma alanları geliştirilecek.

EYLEM 20. Müsilaj nedeniyle zarar gören balıkçılara ekonomik destek sağlanacaktır.

EYLEM 21. Deniz kirliliğinin önlenmesi ve vatandaşlarımızın bilinçlendirilmesi amacıyla çalışmalar yapılarak, kamuoyunun bilgilendirecek bir platform oluşturulacaktır.

EYLEM 22. Soğutma suları ve termal tesislerden oluşan sıcak suların Marmara Denizi’ne etkilerinin azaltılmasına yönelik tedbirler alınacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.