KUMAŞ TASARIMLARINDA OĞUZ BOYU TAMGALARI VE DİJİTAL GİYDİRMELER

22.09.2022

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi Dilber Yıldız Tarafından hazırlanan kişisel TAMGALAR sergisi Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezi sergi salonunda açıldı.

Sergi vatandaşlarımızın ziyaretleri için 19 Eylül – 4 Ekim tarihleri arasında açık olacak.

Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım ve bugün bir konferans için Tekirdağ da bulunan Prof. DR. Feridun Emecan da sergiyi gezdiler.
Ziyaret sonrası Kültür Müdürü Ahmet Hacıoğlu’nun misafiri olarak makamda sohbet ettiler.

NKÜ Teknik Bilimler MYO da Öğretim Görevlimiz Dilber Yıldız; “Tanga mühür demektir. Ayrıca işaret, iz anlamına da gelmektedir. Mülkiyet, aidiyet ve bağımsızlık unsuru olarak insanlık tarihi kadar eski olan tamgalar Türk kültürünün vazgeçilmez uygulamalarındandır. Tamgalar boy-soy birliği, millet mensubiyeti ve kutsallık ifadesi işaretler olarak karşımıza çıkmaktadır. Türk kültüründe sahiplik veya ait olmanın belgesi olan tamgalar çok önemli yer tutmaktadır. Tamgalar etkili iletişim aracı aynı zamanda bir şeye sahip olmanın başkaları tarafından bilinmesinin görsel belgeleridir. Oğuz Boyların her biri birbirleri ile ilişkili ancak farklı olan biçimlerden oluşan tamgalara sahiptirler. Tamgalar Türk mimari süslemelerde çok kullanılmıştır. Geometrik biçimleri ile sanatkara sınırsız bir uygulama alanı sunmaktadır. Türk kültürünün ayrılmaz parçası olan ve gördüğümüzde bizi heyecanlandırarak belleğimize çeşitli anlamlar yüklediğimiz tamgaları kumaş tasarımında kullanmak istedim. Tamgaların geometrik şekillerini kumaşlara yansıtmak benim ilham kaynağım oldu. Farklı malzemeler, kollanarak dokuduğum kumaşları tamgalarla harmanlayarak 15 eser oluşturdum.. Tekstil ve moda tasarımının bilinen anlayışı her geçen gün değişmekte, günümüz giysilik kumaş modasında kumaşlar için yeni yüzeyler elde etmek hedeflenmiş, kumaş ve giysi tasarımında Oğuz boyu tamgaları çeşitli dikiş teknikleri de uygulanarak süsleyici unsur olarak kullanılmış, Türk kültürünü yansıtan ayırt edici, estetik yönü olan farklı ürünler yapılmıştır.”dedi.YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.