Dolar : Alış : 3.4973 / Satış : 3.5036
Euro : Alış : 4.1170 / Satış : 4.1244
HAVA DURUMU
hava durumu

TEKIRDAG27°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 32473 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

KÖPRÜLÜ: “ENGELLİ DURUMA GELMENİN BÜYÜK NEDENİ TRAFİK KAZALARI ”

01 Aralık 2016 - kez okunmuş
Ana Sayfa » SON DAKİKA»KÖPRÜLÜ: “ENGELLİ DURUMA GELMENİN BÜYÜK NEDENİ TRAFİK KAZALARI ”
KÖPRÜLÜ:	“ENGELLİ DURUMA GELMENİN BÜYÜK NEDENİ TRAFİK KAZALARI ”

Birleşmiş Milletlerin aldığı kararla her yıl 3 Aralık gününün “Uluslararası Engelliler Günü” olarak ilan edilmesi sebebiyle bir basın açıklaması yapan CHP Tekirdağ Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divan Üyesi Emre Köprülü, ülkemizde sağlıklı insanların engelli duruma gelmesinin en büyük nedeninin trafik kazaları olduğuna dikkat çekti.
Son yıllarda araç sayısının artması, dikkatsizlik ve kurallara uyulmaması ile birlikte meydana gelen trafik kazalarında yaralıların sayısında önemli bir artış meydana geldiğini kaydeden Köprülü, “trafikte meydana gelen kazalar, her yıl binlerce sağlıklı insanı maalesef engelli duruma getirmektedir. Trafik kazalarının önlenmesi birey ve toplum sağlığı açısından çok büyük önem taşımaktadır” dedi.
Engellilerin durumunu görmezden gelmenin, sorunlarını göz ardı etmenin ve onlarla ilgili doğru politikalar üretip çözümler üretmemenin toplumun büyük bir bölümünü yok saymak anlamına geleceğini vurgulayan CHP’li Köprülü, “Engellilerin yaşadıkları sorunlar, yalnızca engellileri ve ailelerini değil toplumun tüm kesimlerini yakından ilgilendiren, teşhisten iyileştirmeye, özel eğitimden rehabilitasyona, istihdamdan sosyal hizmetlere kadar genel bir anlayışla ele alınması gereken toplumsal bir konudur” dedi.
Engelli vatandaşların yaşadığı sorunların başta aileler, demokratik kitle örgütleri, merkezi ve yerel yönetimler ile tüm vatandaşların el birliği ile çözülebileceğini belirten Köprülü, Dünya Engelliler Günü nedeniyle tüm yurttaşları, kurum ve kuruluşları engelli vatandaşların yaşama sıkı sıkı bağlanmaları ve toplumla kaynaşmalarını sağlayıcı çalışmalara destek vermeye davet etti.

BASIN AÇIKLAMASI

3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ

Engelli yurttaşlarımızın hayatlarını daha da kolaylaştırmak, onların toplumla daha da bütünleşmelerini sağlamak, geleceğe umutla bakan bireyler olarak onların da toplumsal sorumluluk almalarını mümkün kılmak, dayanışma ve yardımlaşma duygularımızın güçlenmesini de beraberinde getirecektir Ancak bu sayede tüm bireylerin temel hakkı olan yaşama hakkına saygı göstermiş, bu haklarını sonuna kadar kullanmaları için uygun ortamı sağlamış oluruz.
Engellilerin yaşadıkları sorunlar, yalnızca engellileri ve ailelerini değil toplumun tüm kesimlerini yakından ilgilendiren, teşhisten iyileştirmeye, özel eğitimden rehabilitasyona, istihdamdan sosyal hizmetlere kadar genel bir anlayışla ele alınması gereken toplumsal bir sorundur.
Engellilerin durumunu görmezlikten gelmek, sorunlarını göz ardı etmek, onlarla ilgili doğru politikalar üretip çözümler üretmemek toplumun büyük bir bölümünü yok saymak demektir. Engelli vatandaşlarımızın sorunlarının giderilmesinde, kurumsal hizmetlerin geliştirilmesi esas alınmalıdır. Bu konuda başta hükümet olmak üzere, yerel yönetimlere, kamu ve özel tüm kurumlara büyük görevler düşmektedir.
Son yıllarda araç sayısının artması ile birlikte meydana gelen trafik kazalarında yaralıların sayısında önemli bir artış meydana gelmiştir. Trafikte meydana gelen kazalar, her yıl binlerce sağlıklı insanı maalesef engelli duruma getirmektedir. Trafik kazalarının önlenmesi birey ve toplum sağlığı açısından çok büyük önem taşımaktadır.
Dünya Engelliler Günü münasebetiyle tüm vatandaşlarımızı, kurum ve kuruluşlarımızı engelli vatandaşlarımızın yaşama sıkı sıkı bağlanmaları ve toplumla kaynaşmalarını sağlayıcı çalışmalara destek vermeye davet ediyor, tüm engelli vatandaşlarımıza ve onların fedakar ailelerine sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Emre KÖPRÜLÜ
Tekirdağ Milletvekili
TBMM Başkanlık Divan Üyesi

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

İlgili Terimler :