Dolar : Alış : 3.7816 / Satış : 3.7884
Euro : Alış : 4.6527 / Satış : 4.6611
HAVA DURUMU
hava durumu

TEKIRDAG9°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 35467 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

KIZILAY TEKİRDAĞ ŞUBESİ KAN BAĞIŞÇILARINA MADALYA TAKDİM ETTİ

18 Haziran 2017 - kez okunmuş
Ana Sayfa » SON DAKİKA»KIZILAY TEKİRDAĞ ŞUBESİ KAN BAĞIŞÇILARINA MADALYA TAKDİM ETTİ
KIZILAY TEKİRDAĞ ŞUBESİ KAN BAĞIŞÇILARINA MADALYA TAKDİM ETTİ

14 Haziran Dünya Kan Bağışçıları Günü nedeniyle Türk Kızılayı Tekirdağ Şube Başkanlığı tarafında Tekirdağ kan bağışçıları için madalya töreni ve iftar yemeği düzenlendi.

120 bağışçının madalya hakettiği törende 1 bağışçıya Altın Madalya, 5 bağışçıya gümüş madalya, 114 bağışçıya bronz madalya takdim edildi.
Törende konuşan Türk Kızlayı Tekirdağ şube başkanı Hamiyet Çizen yaptığı konuşmada;14 Haziran; gönüllü, karşılıksız kan bağışçılarını kutlamak ve onlara teşekkür etmek adına adanmış “Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü” dür. Bu kapsamda siz değerli bağışçlarımıza teşekkürlerimizi sunmak için düzenlediğimiz Madalya Törenine hoş geldiniz.
Değerli misafirlerimiz;
Böyle anlamlı ve değeri maddeyle ifade edilemeyecek bir program vesilesiyle sizlerle bir arada olmaktan dolayı son derece mutlu olduğumu ve siz saygıdeğer kan bağışçısı kardeşlerimizin yapmış oldukları bu bağışların çok büyük bir öneme sahip olduğunu ifade ederek sözlerime başlamak istiyorum.
Bildiğiniz üzere Kan tek kaynağı insan olan, üretilemeyen, hayati öneme sahip bir üründür.. Kana olan ihtiyaç evrenseldir ve nüfusla doğru orantılı olarak artmaktadır. Her birimizin bir gün çeşitli sağlık sorunlarıyla karşılaşıp Kan ihtiyacımızın doğması muhtemeldir.
Düşünün ki; bir yakınınız hastanede, acil bir girişim yapılması gerekiyor, bunun için de uygun gruptan ve güvenli kan bulunması gerekiyor. Siz hemen kan vermeye hazırsınız, ancak sizin kanınız yakınınıza uygun değil. Aranan kan bulunamadı ve geçen zaman hastanızın aleyhine işliyor, yapılacak ameliyat geciktikçe başarı şansı da azalıyor. Çok sevdiğiniz bir insan (anneniz, babanız, kardeşiniz, eşiniz veya biricik evladınız olabilir) çaresizlik içinde bekliyor ve siz hiçbir şey yapamıyorsunuz. İşte sağlıklı iken kan bağışlamakla böyle çaresiz bekleyen bir insana ve onun çaresizlik içinde kıvranan sevdiklerine çare olacağınızı düşünmeniz gerekiyor. Kan bağışlamanın bence en büyük yararı, insanın ömründe bir kez olsun bu duyguyu yaşamasıdır..
Yılda 2-3 kez düzenli olarak kanlarını bağışlayan bireyler hayat kurtarmanın yanı sıra, her kan bağışlayana uygulanan kan grubu, kan sayımı ve kan yoluyla bulaşan hastalıklarla ilgili tarama testleriyle sağlık taramasından geçmiş olur. Kan bağışçılarımız için buda bir yarar olarak düşünülebilir.
Bizler, insanların en hayırlısının diğer insanlara hizmet eden olduğu anlayışının hakim olduğu bir anlayışa sahibiz ve bu anlayışın mirasçılarıyız. Tamamen insanları yaşatmaya yönelik, insanların hiçbir şekilde maddi olarak temin edemeyecekleri bir canı, bir kanı bir diğer insana gönüllü olarak vermenin inanıyorum ki özellikle buna ihtiyaç duyan insanlar nezdinde kıymeti ve değeri ifade edilemez. Bu çerçeve de sizlerin gönüllü olarak yapmış olduğu bu katkılar ve gönüllü fedakarlıklar belki sizler için bir damla ama düşündüğümüzde insanların canına can katan, hayatına hayat katan en kıymetli bağışlardan birisi.
Bu vesile ile Türk Kızılayına, dolayısıyla insanlığa olan katkılarınızdan dolayı her birinize ayrı ayrı minnettarız. Hiç tanımadığı insanların hayatlarını kurtaran ve onlara umut olan, bizden madalya hak eden ya da henüz madalya hak edememiş tüm bağışçılarımıza teşekkür ediyorum.dedi.
Tören madalyaların takdimi sonrası yapılan iftar ve hatıra fotoğrafı çekilmesiyle son buldu.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

İlgili Terimler :