Kaymakam Mustafa Güler BaşkanlığındaOkul Güvenliği Toplantısı Gerçekleştirildi.

20.09.2022

Kaymakam Mustafa Güler BaşkanlığındaOkul Güvenliği Toplantısı Gerçekleştirildi.

 

 

2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı Okul Güvenliği Toplantısı Kaymakam Mustafa GÜLER Başkanlığında Yahya Kemal Beyatlı Güzel Sanatlar Lisesinde gerçekleştirildi.

2022-2023 Eğitim-Öğretim yılının huzur ve güven içerisinde geçirilebilmesi amacıyla düzenlenen toplantıya İlçe Jandarma Komutanı Alaettin TÜRKMEN, İlçe Emniyet Müdürü Ferhat AKİN, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ebubekir ATİLLA, Süleymanpaşa Belediyesi Zabıta Müdürü Turgut ÜNSAL, muhtarlar, okul müdürleri, okul aile birliği başkanları ve öğrenci velileri katıldı.

 

Kaymakam Güler; “2022-2023 Eğitim-Öğretim yılının başta ilimize, ilçemize ve evlatlarımıza hayırlı olmasını, bu dönemin kazasız, belasız ve sorunsuz tamamlanmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum. Hepimizin amacı çocuklarımızın eğitim ve öğretimini güvenli ve huzurlu bir ortamda sürdürmelerini sağlamaktır. Gençlerimizin okul çevrelerinde ve okul yolunda karşı karşıya kalabilecekleri her türlü olumsuzluğun önüne geçmek, okul çağında bulunan çocuklarımızın güvenli yolculuk yaparak, okullarına sağ salim giderek eğitimlerini almaları ve eğitimlerinden sonra yuvalarına dönmelerini sağlamak için toplantıya katılan bütün arkadaşlarımızla işbirliği içerisinde koordineli çalışmak zorundayız.

Eğitim konusu sadece Milli Eğitimin meselesi olmayıp, bütün toplumun,  kamu kurum ve kuruluşlarının en temel sorunu ve en başta gelen uğraş alanı olmalıdır. Bütün meselemiz güvenli bir eğitim ortamı oluşturarak çocuklarımızın geleceğini güven altına almaktır. 2018 yılında başlayan, okulların ve çevrelerinin daha güvenli hale getirilmesine yönelik iş birliği protokolü Milli Eğitim Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından imzalanmış olup, her geçen yıl bu protokol ilgili bakanlıklar arasında güncellenerek ve ilaveler yapılarak devam etmektedir. Bu sene yapılan protokolde de genel güvenlik ve asayiş hizmetleri, çocukların eğitim sürecinin güvenliğine ilişkin koruyucu ve önleyici hizmet ve tedbirlerin artırılmasına yönelik kararlar alınmış olup, 20 Haziran 2022 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Okul çevresindeki suçların türleri, sayıları ile okulların fiziki güvenliği dikkate alınarak, risk analizi değerlendirmesi yapmak durumundayız. Emniyet ve Jandarma sorumluluk bölgelerine göre okul idaresinden alacakları bilgiyle okul çevresindeki risk analiz haritalarının hazırlanması gerekmektedir. Okullar güvenlik önceliklerine göre 1, 2 ve 3. Derece okullar olarak sınıflandırılmıştır. 1. Derece okullarımızda sürekli olarak güvenlik görevlisi görevlendirdik. Bundan sonra da bu görevlendirmeler devam edecektir. 2.derece okullarımızda görevlendirilen kolluk görevlileri ve özel güvenlik görevlileri, güvenli eğitim koordinatörü olarak görev yapmaktadırlar. Ayrıca okul giriş ve çıkış saatlerinde devriye ekiplerimiz tarafından tedbirler alınarak, okul önlerinde görülebilir noktalarda ve çocukların giriş ve çıkışlarını izleyebilecekleri bir alanda konuşlandırılarak hem caydırıcılık hem de çocuklarımıza ve ailelerine güven sağlamak üzere bulunmaktadır.

Bütün okullarımızda güvenlik kamera sistemi kurulmuş durumdadır. Hedefimiz bütün okullardaki güvenlik kamera sistemlerinin kent güvenlik sistemine dahil edilmesidir. Güvenlik kamera sistemleri okul bahçesini ve okul giriş-çıkış noktalarını görebilmelidir.

Okul çevresinde bulunan internet kafelerle ilgili olarak ders saatlerinde çocuklarımızın eğitimlerini aksatarak, internet kafelerde vakit geçirmelerine müsaade etmeyeceğiz. Şayet 12 yaşından küçük çocukları kabul eden internet kafe ve oyun salonları varsa okul müdürlerimiz, okul aile birliklerimiz bize iletmeleri takdirde haklarında gerekli yasal işlemleri yapacağız. Kaymakamlığımızca İnternet Kafe Denetim Komisyonu oluşturulmuş olup, belirli periyotlarla bu alanlar denetlenmektedir.

Okul çevresinde bulunan büfe ve marketlerde çocuklarımıza açık sigara satışının önlenmesi konusunda da çalışmalarımız devam etmektedir. Tespiti halinde ağır ve caydırıcı cezai işlem yapacağız.

Okul idaresince çocuklarımıza bu yerlerde sigara satışının yapıldığının tespit edilmesi halinde bizlere haber verecekler ve biz de gerekli işlemleri yapacağız.

Okullarımızda Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında alınan veya okul aile birliği imkanları ile çalıştırılan özel güvenlik görevlileri bulunmaktadır. Emniyet Müdürümüz ve Jandarma Komutanımız kendi sorumluluk alanlarında kalan bu görevlilere olaylara karşı müdahale ve diğer güvenlik konularında yeterli eğitimleri vereceklerdir. Ayrıca bu konuda kamuoyunun aydınlatılmasını sağlayacağız.

Şiddeti olağan gösteren sanal ortamda oynanan oyunlardan çocuklarımızın olumsuz etkilenmemesi için kendileri ve aileleriyle iletişim içerisinde olunacak karşı karşıya kalınacak risk ve tehlikeler anlatılacaktır. Çocuklarımızı spor alanlarına yönlendirmek için gerekli çalışmaları yapacağız.

Okul çevresinde bulunan parklarda uyuşturucu madde kullanan veya satmak isteyen kişilerin çocuklarımız ile irtibata geçmelerine asla fırsat vermeyeceğiz. Okul giriş-çıkış saatlerinde kolluk görevlileri okul çevresinde bulunan park ve bahçeleri denetleyeceklerdir. Narkotik ekipleri ve İl Müdürlüğü ekipleri endişe ettiğiniz, ihbar ettiğiniz konularda müdahale edeceklerdir.

Bir diğer konuda okullarımızdaki trafik tedbirleridir. Okul yolu ve okul önlerindeki trafik güvenliğini mutlaka trafik ekiplerimiz ile sağlayacağız. Okullarımızda Emniyet ve Jandarma görevlilerince öğrencilerimize trafik eğitimi verilecektir.

Öğrenci servisi kullanan şoförlerimizin, servislerde çalışan personellerin güvenlik soruşturmasını ve arşiv araştırmasını mutlaka yapacağız. Çocuklarımızı teslim ettiğimiz görevlilerin kim olduğunu iyi bilmemiz gerekir.

İhale edilen servis araçlarının ve şoförlerinin şirketlerce bilgi verilmeden değiştirilmemesi için servisleri  ve sürücülerini okul idareleri günlük takip edecek ,herhangi bir aksaklığa meydan vermeyecektir.

Uygunluk şartlarını taşımayan araçlarla öğrencilerimizin taşınmasına izin vermeyeceksiniz.

Çok kıymetli arkadaşlarım, eğitim bizim için en önemli ve öncelikli meseledir. Bir ülkenin eğitim meselesini çözmesi halinde diğer bütün meselelerini çözeceğine inanıyorum.

Çocuklarınız, okullarımızda bizlere emanet ediliyor. Biz çocuklarımızı bir taraftan ilimle, irfanla donatırken diğer taraftan da iyi bir insan iyi bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları için elimizden gelen her türlü gayreti sarf edeceğiz.. Bu duygu ve düşünceler ile eğitim yılının tekrar hayırlı olmasını diliyorum.

Hepinize sevgilerimi ve saygılarımı sunuyorum. Allah’a emanet olun.” dedi.

Daha sonra muhtarlarımız ve okul aile birliği üyelerince sorulan sorulara ilgili yöneticiler tarafından cevaplar verilerek,iletilen sorunlar hakkında gerekli notlar alınıp. Konuların Kaymakamlığımızca takibinin yapılacağı ifade edilerek toplantıya son verildi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.