Ertuğrul Fırkateyni Şehitleri Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezi’nde Anıldı

16.09.2022
Osmanlı Devleti Padişahı 2. Abdulhamit’in talimatıyla gittikleri Japonya’da görev dönüşü  gemilerinin batması sonucu şehit olan Ertuğrul Fırkateyni asker ve mürettebatı için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz tarafından Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezi’nde Anma Programı düzenlendi.
Anma programına Vali Aziz Yıldırım’ın yanı sıra Garnizon Komutanı Tuğgeneral Şahin Yenilmez, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin, Vali Yardımcısı Asalet Karabulut, Süleymanpaşa Kaymakamı Mustafa Güler, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Ahmet Çetin, İl Emniyet Müdür V. Fatih Bozboyacı, Sahil Güvenlik Komutanı SG Yüzbaşı Burak Akanpınar, Marmaraereğlisi Belediye Başkanı Hikmet Ata, Süleymanpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Uzunlar, İl Milli Eğitim Müdürü Ersan Ulusan, Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürü Ülkü Uslu, Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu ve öğrenciler katıldı.
Anma programı saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu’nun konuşması ile başladı.
Ardından TBMM Başkanı Sayın Prof. Dr. Mustafa Şentop’un anma mesajı okundu.
Ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Hasan Demirhan yaptı.
Akademisyen Demirhan konuşmasında Ertuğrul Fırkateyni olayını anlattı. “Türk Japon ilişkilerinin başlamasında önemli bir rolü olan Osmanlı Sancağı’nı ve Türk kimliğini uzak diyarlara duyurmak için yola çıkan ve bu uğurda şehit olan subay ve erlerin ruhu şad olsun” dedi.
Ardından Ertuğrul Fırkateyni şehitleri adına öğrencilere okutulan hatm-i şeriflerin duası edildi.
Ertuğrul Fırkateyni şehitleri adına fuaye alanında hazırlanan serginin Vali Yıldırım ve protokol üyeleri tarafından gezilmesi ile program sona erdi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.