Coğrafi İşaret Alan Tekirdağ Soğanını Tanıtım Etkinliği Düzenlendi

23.09.2022

Trakya Kalkınma Ajansı, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası, Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün çalışmaları sonucu 21 Eylül 2022 tarihinde coğrafi işaret alan Tekirdağ soğanı için Süleymanpaşa ilçemizde tanıtım etkinliği düzenlendi.

Kayı Mahallesi’nde hasat yapılan bir tarlada gerçekleştirilen etkinliğe Vali Aziz Yıldırım’ın yanı sıra Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cengiz Günay ve vatandaşlar katıldı.

Etkinlikte bir konuşma yapan Vali Yıldırım: “Değerli arkadaşlar bugün Kayı köyünde örnek bir tarladayız. Örnek tarlanın özelliklerinden en önemlisi Coğrafi İşareti yeni tescil edilen Tekirdağ Soğanı’nı ekmiş olması. Tekirdağ Soğanı 16 ve 17. yy.larda Osmanlı sarayında Tekirdağ soğanı olarak geçiyordu. Tekirdağ soğanının özeliği sert bir soğan olmasıdır. Kışa dayanıklıdır, o yüzden tadı biraz da acıdır. Mora yakın pembemsi bir rengi var. Dış kabuğu ince ama içerisi oldukça besleyicidir. Lezzeti, acı soğan sevenler açısından çok iyidir. Öncelikle kara tohumumuzu ekip arpacık soğanımızı elde ediyoruz, ondan sonra da bu arpacık halini ekip Tekirdağ tescilli soğanımızı elde ediyoruz. Ümidimiz soğanımızın daha çok yerde ekilerek daha fazla mahsulün elde edilmesidir. Sulama imkanlarımızı arttırdığımızda da bu dediğimizi yapabileceğiz. Bu kapasite hem çiftlerimizde hem de buradaki tarım teşkilatımızda var. Tescil Ticaret Sanayi Odası Başkanlığımızın önderliğinde yapıldı. İşlemlerini Trakya Kalkınma Ajansımız takip etti. Tabiki Üniversitemiz olmazsa olmaz partnerlerimizden bir tanesiydi Ziraat Fakültemiz ve tabi ki tarım teşkilatımız. Hepsi el ele verdiler ve cesaretli çiftçilerimizin örnek ekimleri ile de bu süreci tamamlamış olduk. Yaklaşık iki yıldır devam eden bir tescil süresiydi. Bu ay içerisinde ayın 20’sinde tescil olundu. Bizim de Tekirdağ soğanı ismi ile bir tescil soğanımız var. İnşallah bundan sonra mutfaklarda daha çok yer alması için de elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Teşekkür ederiz.” dedi.

Vali Aziz Yıldırım’ın ardından açıklama yapan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cengiz Günay; ‘’ Burada ortak çalışmanın bir başarısı var. Sayın valimizin riyasetinde, Kalkınma ajansımız, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası, Kültür Turizm İl Müdürlüğümüz hep birlikte yapmış olduğumuz bir çalışma sonucunda gerçekten 300-400 yıl bir geçmişi olan Tekirdağ soğanını yöresel ürün olarak coğrafi işaret alma hakkını kazanmış olduk. Bir ürünün tescilli olması demek o ürüne güven duyulması demek, tüketicinin bu ürüne karşı bakış açısını değiştirmek, tüketimini sağlamak demek. Dolayısıyla bu kapsamda yapmış olduğumuz çalışma ve tescilimizde ayın 20’sinde aldık.’’ Dedi.

Tekirdağ Soğanının coğrafi işaret alması ile ilgili açıklamalarda bulunan Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin; ‘’Tekirdağ’da daha önce yöresel ürün olarak 3-4 tane iken. Şuan 8 tane yöresel ürünümüz var. İnşallah bunu 15’li rakamlara çıkarmaya çalışıyoruz. Bu kapsamda burada Tekirdağ soğanı ki, Türkiye’de Tekirdağ soğanı olarak anılan tek soğan. Türkiye’nin farklı yerlerinde soğanlar üretiliyor ama soğanımız yüzyıllardır burada üretiliyor ama son zamanlarda biraz mevsimsel ve üretim şartlarından dolayı biraz azalma yaşansa da ekonomik değeri olan bir ürün biz bu tescili alarak hem gelecek nesillere aktarmak, hem üreticimizin bu ürünü satarken daha katma değerli ve daha fazla fiyata satmasını sağlamak hem Tekirdağ halkına bunu sağlamak istiyoruz. Şuan Tekirdağ bölgesinde yaklaşık 2 bin dönüm civarında bir ekim var, bu da yıllık 3-4 bin ton civarında ürün elde ediliyor. İnşallah bu çalışmalarla beraber hem üretilen dekar sayısını ürün anlamında hem de tonaj sayısını arttırmak istiyoruz, Tekirdağ halkına ekonomik anlamda, sosyal anlamda katkı sağlamak istiyoruz. Tekirdağ köftesinin ana ham maddelerinden bir tanesi. Köftede farklı şeyler var ama Tekirdağ köftesinde bu soğan olmazsa o tadı veremiyor. Bu anlamda Tekirdağ köftesinin coğrafi işareti alınmıştı, soğanında alınınca aslında bir bütün olmuş oldu.’’ Diyerek sözlerini noktaladı.

Ardından Vali Yıldırım, soğan hasadına katılarak, soğan ayıklayan kadınlar ile bir süre sohbet etti.

2021 yılında coğrafi işaret başvurusu yapılan Tekirdağ Soğanının onay süreci 21 Eylül 2022’de tamamlandı. Böylelikle Tekirdağ Soğanı, Tekirdağ köftesi, Karacakılavuz Dimi dokuması, Malkara eski kaşar peyniri, Tekirdağ peynir helvası, Tekirdağ yapıncak salamura asma yaprağı, Velimeşe bozası, Hayrabolu Tatlısı gibi coğrafi işaret alan 8’inci ürün oldu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.