CHP TEKİRDAĞMİLLETVEKİLİ DR. AYGUN’DAN ÇANAKKALE MESAJI:

CHP TEKİRDAĞMİLLETVEKİLİ DR. AYGUN’DAN ÇANAKKALE MESAJI:
17.03.2020

“ÖZGÜRLÜK VE BİRLİK MEŞALESİNİN SONSUZA KADAR YANMASINI DİLİYORUM”
ANKARA – CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun,“Çanakkale Geçilmez” sözünü tarihe kazıyan Türk ulusununzaferine işaret ederek, “Özgürlük ve birlik meşalesinin ülkemizde sonsuza kadar yanmasını, burada gösterilen direnç, onur ve mücadele azminin bugüne de ışık tutmasını diliyorum” dedi. Aygun, Türklerin Çanakkale’de savaşırken bile kaybetmediği insani değerlerle işgal güçlerine insanlık dersi verdiğini vurguladı.
Dr. Aygun, Türk tarihinin en önemli dönüm noktalarından biri olan Çanakkale Zaferi’nin önemine işaret etti. Bu zafer ile stratejik öneme sahip Boğazların Türk hâkimiyetinde kaldığına dikkat çeken Aygun, 1. Dünya Savaşı’nın en çetin ve kanlı muharebesi olan Çanakkale’de Türklerin destansı bir direniş gösterdiğini kaydetti.
Aygun,şöyle devam etti:
“Askeri stratejik zekâsını Çanakkale’de gösteren Mustafa Kemal Atatürk, ‘Anafartalar Kahramanı’ unvanıyla Kurtuluş Savaşı’nda göstereceği başarının işaretlerini vermiştir.Yüzbinlerce şehit verdiğimiz Çanakkale Savaşları, Türk tarihi için değil, dünya tarihi için de dönüm noktası olmuştur. Seddülbahir, Gelibolu, Arıburnu Anafartalar ve Conkbayırı’nda bedensel sınırları zorlayarak düşmana meydan okuyan Mehmetçiğimiz, şairimizin dediği gibi Çanakkale’de Türklere özgürlük zevkini tattırmıştır.
Kurtuluş Savaşı’nın adeta ilk adımı olan Çanakkale Zaferi’nin mimarı olan tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, özgürlük ve birlik meşalesinin ülkemizde sonsuza kadar yanmasını, burada gösterilen direnç, onur ve mücadele azminin bugüne de ışık tutmasını diliyorum.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: