“Büyük Gazi’ye mâlik olan Türkler bahtiyardırlar.”

“Büyük Gazi’ye mâlik olan Türkler bahtiyardırlar.”
23.08.2022

Bu cümle 23 Ağustos 1928 yılında Gazi Mustafa Kemal’in Tekirdağ ziyaretinde kara tahtaya yazılmıştı.
1 Kasım 1928’de “Türk Harflerinin Kabul ve Tatbiki Hakkında Kanun” henüz çıkmadan önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Dolmabahçe Sarayı’nda ders ve konferanslar verdirmişti.
Daha sonra Ağustos ve Eylül ayları içinde yeni Türk harflerinin ne kadar kolay öğrenildiğini göstermek ve bu harfleri öğretme için ilk denemeleri yapmak amacıyla yurt gezilerine çıkmıştı.
Önce Tekirdağ, Bursa, Çanakkale, Eceabat ve Gelibolu’ya gidecek oradan Sinop, Samsun ve Amasya yoluyla Turhal, Tokat, Sivas, Şarkışla ve Kayseri şehirlerini dolaşıp Ankara’ya dönecekti.
Gazi’nin ilk durağı Tekirdağ olmuştu. Onun Tekirdağ’a gelişini öğrenen halk iskeleye toplanmıştı.
23 Ağustos 1928’de kente varan Gazi, bu kalabalıktan geçerek Hükûmet Konağı’na gitmiş, Vilayet Genel Meclisi Salonu’ndaki bir grup ziyaretçinin yanına geçmişti.
Atatürk, orada bulunanlara, yeni Türk yazısını biliyor musunuz, bilmiyor musunuz, diye sormuş, halkın arasından “öğrendik, öğreniyoruz” sesleri yükselmiş ve böylece ilk yazı denemeleri gerçekleşmişti.
Türk alfabesinin ilk kez Tekirdağ’da uygulandığı bu gün, yani 23 Ağustos, her yıl Tekirdağlılar tarafından Atatürk’ün Tekirdağ’ı Ziyareti ve Harf İnkılabının Uygulamasının Yıl Dönümü olarak kutlanmaktadır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Dolmabahçe Sarayı’nda düzenlenen uygulamalı ders ve konferansların ardından ağustos ve eylül ayları içinde yeni Türk harflerini öğretmek ve halkın benimseme düzeyini incelemek amacıyla yurt gezilerine çıkmıştı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.