Dolar : Alış : 4.8464 / Satış : 4.8551
Euro : Alış : 5.6817 / Satış : 5.6920
HAVA DURUMU
hava durumu

TEKIRDAG24°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 37016 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

BAŞPEHLİVAN BALABAN’A KIRKPINAR ALMANAĞI

17 Temmuz 2017 - kez okunmuş
Ana Sayfa » SON DAKİKA»BAŞPEHLİVAN BALABAN’A KIRKPINAR ALMANAĞI
BAŞPEHLİVAN BALABAN’A KIRKPINAR ALMANAĞI

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 656. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin Başpehlivanı İsmail Balaban’a Edirne Belediye Başkanlığı’nın, 1361 yılından bu yana 656 yıldır aralıksız sürdürülen Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin tüm bilgilerini bir araya getirdiği Kırkpınar Almanağını hediye etti.
656. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde rakibi Orhan Okulu’yu finalde yenerek, altın kemerin sahibi olan İsmail Balaban, memleketine dönmeden önce Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ı ziyaret etti.
Başkanlık Makamı’nda gerçekleştirilen ziyarette konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 656. Kırkpınar’ın yaklaşık 10-15 yılın en nitelikli güreşlere ev sahipliği yaptığını söyledi. 656. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde güreş seyircisinin de hep özlediği, arzu ettiği kıran kırana güreşlerin gerçekleştiğini ifade eden Gürkan, “Bu mücadeleyi bütün boylarda, bütün derecelerde gördük. Yağlı güreşlerin ruhuna ve felsefesine uygun: akıllarda en küçük bir şüphe dahi bırakmayacak bir nitelikte, kalitede tertemiz pırıl pırıl güreşler yapıldı” dedi.
KIRKPINAR ÇAYIRI HER PEHLİVANIN ARZUSU
Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin dünyanın en büyük yağlı güreş organizasyonu olduğunu ifade eden Gürkan, “Unesco Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan; yağlı güreşlerin olimpiyatı olan Kırkpınar; Kırkpınar Çayırı ve Kırkpınar Başpehlivanı olmak yağlı güreş yapan her pehlivanın hayali, arzusu. İsmail Balaban dün bütün turlarda 6 tur güreş yaptı. Bütün turlarda puanla değil, yenerek kazandı. Kırkpınar’a çok yakışan güreşlerle çok yakışan bir başpehlivan oldu. Türkiye’nin başpehlivanı oldu. İnşallah temennimiz odur ki; bu başarısını sürdürür, bu çalışmasını sürdürür ve altın kemeri; cuma günü Seyfettin Selim’ e ağalık altın kemerini ebedi olarak taktığım gibi, belediye başkanlığım dönemimde İsmail Balaban’a altın kemeri ebedi sahibi olarak takarım” diye konuştu.
KIRKPINAR’DA TARİHİ REKOR
Kırkpınar’a pehlivan katılımı sayısında her yıl rekor tazelediklerini ifade eden Başkan Gürkan, “Göreve geldiğimizde 1924 pehlivan ile başlamıştık. Geçen yıl pehlivan sayısı 1969 oldu. Bu yıl 2200 pehlivan Kırkpınar’a katıldı. Bununla gurur duyuyoruz ama şunu da tartışmamız gerekiyor; yıl içerisinde hiçbir performans göstermeyen, başarılı olamayan pehlivan Kırkpınar Çayırı’na çıkmalı mı çıkmamalı mı? Çünkü o zaman biz güreşleri yarım saate sığdırmak zorunda kalıyoruz. Puanlamayı 5 dakikaya sığdırmak zorunda kalıyoruz. Oysa bu yıl izlediğimiz gibi bazen ben hatta bir ara Sayın Gençlik Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’a espri yaptım; korkarım başpehlivanlık güreşi bitecek ama başaltı güreşi bitmeyecek. O kadar uzadı ki. Şimdi o zaman bizim Kırkpınar ve Türkiye’deki yağlı güreşlere bazı kısımlarına yeni bir şekil vermemiz, disiplin etmemiz gerekiyor. Ama bu yağlı güreşin oyununa, ruhuna, felsefesine, geleneklerine dokunmamak gerekiyor” şeklinde konuştu.

Türkiye’de 100 ile 120 arasında yağlı güreşin yapıldığını ve bu güreşlerin yüzde sekseninden fazlasını belediyelerin gerçekleştirdiğini ifade eden Gürkan, yeni kurulan Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği ile öncelikle büyük güreşlerin tarih çatışmalarını önlemek gerektiğini anlattı.
Her organizasyonun farklı tarihlerde olması gerektiğini belirten Gürkan, “Ve akabinde yıl içerisinde pehlivanlarımızın tüm boylarda katıldıkları güreşlerin istatistiklerini tutmamız gerekiyor. Onları derecelendirmemiz gerekiyor. Kim kaç güreşte ne kadar başarılı olmuş ne kadar kürsü yapmış, kaç tur atlamış, kaç yenilgi almış, kaç kez yenmiş? Ve sonuç itibari ile bunların tümünü yağlı güreşin olimpiyatı olan Kırkpınar’da da sonucunu görmemiz gerekiyor. Ben İsmail Balaban’ı tekrar kutluyorum. Allah güç kuvvet versin, Allah derman versin. Başarıları daim olsun. Altın kemerin de ebedi sahibi olsun” dedi.
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’a teşekkür eden Balaban da “Kendime güvenerek sahaya çıktım. Hedefim altın kemeri kuşanmaktı. Hedefime ulaştım” sözlerine yer verdi.
Trakya Üniversitesi’nden kendisine yüksek lisans yapması için teklif geldiğini belirten Balaban bu teklifi kabul edeceğini söyledi.
Gürkan daha sonra Balaban’a Edirne Belediye Başkanlığı’nın, 1361 yılından bu yana 656 yıldır aralıksız sürdürülen Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin tüm bilgilerini bir araya getirdiği Kırkpınar Almanağı’nı hediye etti.
Gürkan, Balaban için imzaladığı almanakta şunlara yer verdi:
“Sayın İsmail Balaban; 656. Kırkpınar Başpehlivanı, Ulu Önder Atatürk’ün ‘Ben sporcumum zeki, çevik ve ahlaklısını severim’ sözünü benimsemiş bir sporcu olmanızı canı gönülden kutluyorum. Başarıların daim olsun pehlivan”

Başpehlivan

1- İsmail Balaban

2- Orhan Okulu

3- Şaban Yılmaz

Hamza Köseoğlu

BAŞALTI

Okan Acar

Kürşat Şevki Korkmaz

Hüseyin Gümüşalan

Semih Turgut

BÜYÜK ORTA BOY

Tolga Turan

Özkan Yılmaz

Gökhan Öz

Oğuz Kara

KÜÇÜK ORTA BÜYÜK BOY

Metin Alpaslan Temizce

Menderes Saltık

Hüseyin Karakoyun

Mustafa Taş

KÜÇÜK ORTA KÜÇÜK BOY

Mehmet Ali Avcı

İlhan Kırmızıkan

Semih Bayram Yılmaz

Salih Biçer

DESTE- 3 (Deste Büyük)

Nail Seyyar

Samed Uysal

Mehmet Can Kaya

Okan Şahin

DESTE- 2 (Deste Orta)

Ramazan Sarı

Arif Özen

Süleyman Kozakoğulları

Abdubaki Kara

DESTE- 1 (Deste Küçük)

Osman Kan

Kerem Kahya

Engincan Akşit

Kadir Keskin

AYAK

İhsan Derin

Samet Özdemir

Emre Ayyıldız

Emircan Aslan

TOZKOPARAN

Eray Yılmaz

Eren Kalkan

Tuncay Pırıldak

Mustafa Ali Çıldan

TEŞVİK- 2

Mahsun Bilgiç

Erkan Şahin

Ömer Faruk Kırat

Görkem Yasin Şefik

TEŞVİK- 1

Görkem Karabıyıklıdan

Semih Tomaş

Burhan Karabulut

Muhammet Şeref Akay

MİNİK- 2

Cengizhan Ramazan Doğan

Muhammet Enes Özcan

Onur Keskin

Engin Atar

MİNİK- 1

Osman Nuri Çıldan

Abdullah Top

Kutay Çökeren

Turgut Rasim Demir

EN İYİ PEŞREV

Tansel Umut

Yiğit Gider

Çetin Mekeş

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

İlgili Terimler :