Dolar : Alış : 4.7028 / Satış : 4.7112
Euro : Alış : 5.5133 / Satış : 5.5233
HAVA DURUMU
hava durumu

TEKIRDAG24°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 37019 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Başkan Eşkinat Türkiye Kent Konseyleri Platformunun genel kuruluna katıldı

19 Haziran 2017 - kez okunmuş
Ana Sayfa » SON DAKİKA»Başkan Eşkinat Türkiye Kent Konseyleri Platformunun genel kuruluna katıldı
Başkan Eşkinat Türkiye Kent Konseyleri Platformunun genel kuruluna katıldı

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Süleymanpaşa Kent Konseyi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen Türkiye Kent Konseyleri Platformu 22. Genel Kurulu’na katıldı. Süleymanpaşa Kent Konseyi’nin dönem başkanlığını devraldığı genel kurulun açılışında konuşan Eşkinat, “Kent konseylerinin çevre konusunda bir duyarlılığı var. Bu kadar duyarsız bir dünyada bu yaklaşım ve duyarlılığı gösterdiklerinden ötürü kent konseylerimizi kutluyorum,” açıklamasında bulundu. Genel kurul, çeşitli konuşmacıların verdiği konferanslar ve çalışma gruplarının çalışmaları ile devam etti. İkinci gün çalışma gruplarının raporlarının sunumları, şehir gezisi ve zeytin fidanı dikimi gerçekleştirilerek genel kurul tamamlandı.

ERSÖZ: “1400 BELEDİYEDEN 228’İNİN KENT KONSEYİ BULUNUYOR”

Türkiye Kent Konseyleri Platformu 22. Genel Kurulu, Süleymanpaşa Kent Konseyi’nin ev sahipliğinde Ramada Otel’de gerçekleştirildi. Genel kurulun açılışında Süleymanpaşa Kent Konseyi ve Süleymanpaşa Belediyesinin tanıtım filmleri gösterildi. Film gösteriminin ardından Süleymanpaşa Kent Konseyi Başkanı Ufuk Bekir Ersöz açılış konuşmasını yaptı. Ersöz, “Kent konseyleri kentlilerin karar süreçlerine katılımlarında önemli bir işleve sahiptir. 11 yıl önce İçişler Bakanlığı tarafından çıkarılan yönetmelikle, kentlerin ortak yönetiminin bir mekanizması olarak hayata geçirilmiştir. Ülkemizde 30’u büyükşehir olmak üzere 1400 civarında belediye bulunuyor ancak sadece 228 kent konseyi var. Bu sayı maalesef çok az. Görüyoruz ki, kent konseyleri 2006 yılından bu yana hedeflenen noktaya ulaşamamıştır,” diye konuştu. Ersöz, konuşmasını kent konseylerinin çözüm bekleyen sorunlarına değinerek sürdürdü.

EŞKİNAT: “KENT KONSEYLERİNİN ÇEVRE KONUSUNDA DUYARLILIĞI VAR”

Ersöz’ün ardından kürsüye gelen Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Türkiye’nin dört bir yanından gelen kent konseylerinin başkan ve temsilcilerini selamlayarak, “Burada bulunan bütün kent konseyi temsilcilerine, başkanlarına ve muhtarlarına götürmek üzere bir mesaj vermek istiyorum. Büyükşehir Yasası ile köy tüzel kişilikleri kaldırılan kırsal mahallelerimizin tüzel kişiliklerinin acilen iade edilmesi gerekiyor. Biz belediye olarak bu köylere belediyecilik hizmetlerimizi yine götürelim. Ama köy tüzel kişiliklerine ait malları iade edelim. Yoksa Türkiye’de tarımın yürümesi son derece zorlaşacaktır. İzlediğim kadarıyla kent konseylerinin çevre konusunda bir duyarlılığı var. Bu kadar duyarsız bir dünyada bu yaklaşım ve duyarlılığı gösterdiklerinden ötürü kent konseylerimizi kutluyorum. Bu topraklar, tarih boyunca göç yolları üzerinde yer almış. 1600’lü yıllardan itibaren başlayan kentleşmesini bugünlere kadar sürdürmüş. Cumhuriyetle birlikte Lozan Mübadelesi’nde Tekirdağ büyük bir nüfusunu Balkan ülkelerine göndermiş ve oralarda yaşayan Türkler buraya gelmiş. İki dalga halinde Bulgaristan’dan gelen göçle, Karadeniz bölgesinden gelen hemşerilerimizle ve 1980 sonrası koşulları nedeniyle doğu ve güneydoğudan gelenlerle bugünkü nüfus yapısı oluşmuş. Baktığınızda bir göçmenler topluluğu görüyorsunuz. Bu göç dalgaları daha çok sanayi bölgelerinde yoğunlaştı. Biz Süleymanpaşa olarak bugün bir anlamda geri kalmışlığın avantajını yaşıyoruz çünkü organize sanayi bölgeleri oluşturulurken burası es geçilmişti. Birkaç yıl önce burada yapılmak istenen organize sanayi bölgesine sivil toplumla birlikte direndik ve üniversitesi ile hizmet sektörünün geliştiği bir şehir zemini yakaladık,” diye konuştu. Eşkinat, konuşmasını kent konseyleri temsilcilerine çalışmalarında başarılar dileyerek sonlandırdı.

ÇALIŞMA GRUPLARI ÇEVRE VE EKONOMİ ÜZERİNE ÇALIŞTI

Eşkinat’ın ardından Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak da bir konuşma yaparak genel kurulun başarıya ulaşması dileklerini iletti. Konuşmaların ardından, bir önceki genel kurula ev sahipliği yapan Milas Kent Konseyi, dönem başkanlığı görevini törenle Süleymanpaşa Kent Konseyine teslim etti.

İlk gün açılış konuşmalarının ardından Prof. Dr. Melih Baş, ekonomi çalışmaları çerçeve konuşmasını yaparak, Kent Konseylerinin Yerel Yönetimlerde Ekonomiye Katkıları konulu bir konferans verdi. Konferansın ardından çevre çalışmaları çerçeve konuşmasını yapmak üzere Trakya Çevre Platformu temsilcileri Avukat Bülent Kaçar ve Çevre Gönüllüsü Göksal Çiğdem sırayla kürsüye geldiler.

Çerçeve konuşmaları sonrası çevre ve ekonomi alanlarında çalışma yürütecek gruplar oluşturuldu ve bu gruplar gün boyu çevreyi korumak ve ekonomiye canlandırmak için kentlerde neler yapılabileceği üzerine tartışmalar yaptılar.

ŞEHİR GEZİSİ VE ZEYTİN FİDANI DİKİM ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İkinci gün sabah oturumunda Prof. Dr. Ruşen Keleş, Kentleşme Politikası konusunda bir konferans verdi. Öğleden sonra ise çalışma gruplarının raporlarının sunumu gerçekleştirildi.

Sunumlar sonrası genel kurul katılımcıları ile şehir turu ve zeytin fidanı dikimi yapıldı. Şehir turu ve zeytin dikimine katılan Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, katılımcılarla hatıra fotoğrafı çektirdi. Eşkinat, kent konseyleri temsilcilerinin teşekkürlerini kabul ederken, verimli çalışmalarından ötürü katılımcıları tebrik etti.

Genel kurula kent konseyleri temsilcilerinin yanı sıra muhtarlar ve meslek odaları ile sivil toplum kuruluşları mensupları katıldı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

İlgili Terimler :