Dolar : Alış : 3.4973 / Satış : 3.5036
Euro : Alış : 4.1170 / Satış : 4.1244
HAVA DURUMU
hava durumu

TEKIRDAG27°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 32473 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

3 bin tarihi fotoğraf ile Tekirdağ’ın geçmişi aydınlanacak

01 Aralık 2016 - kez okunmuş
Ana Sayfa » SON DAKİKA»3 bin tarihi fotoğraf ile Tekirdağ’ın geçmişi aydınlanacak
3 bin tarihi fotoğraf ile Tekirdağ’ın geçmişi aydınlanacak

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Tekirdağ tarihine ait 3 bin fotoğrafın sahibi olan Dimitrios Mavridis ile Tekirdağ’ı tarihi ile buluşturmak üzere anlaşma imzaladı.

Yunanistan’ın başkenti Atina’da Mavridis’in evinde gerçekleşen buluşmada Başkan Eşkinat’a Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Trakya Bölgesi Başkanı Orhan Çebi eşlik ederken Mavridis ailesi de törende hazır bulundu.

3 BİN FOTOĞRAFLIK DEV ARŞİVİ TEKİRDAĞ’A KAZANDIRILDI

Mübadele döneminde Tekirdağ’dan göç eden ve Tekirdağ’a ait 3 bin orijinal fotoğrafın sahibi olan Dimitrios Mavridis’in ayrıca eskiden Tekirdağ’da yaşadığı evin restore edilip müze haline getirilmesinin de görüşüldüğü toplantı sonunda Mavridis’in koleksiyonu yapılan anlaşma ile Tekirdağ’a kazandırıldı.

EŞKİNAT: “TEKİRDAĞ GEÇMİŞİNİ BİLEREK GELECEĞİNİ BELİRLEYECEK”

Eski Tekirdağ Fotoğrafları Müzesi için büyük bir adım atıldığını belirten Başkan Eşkinat; “Tekirdağ geçmişini bilerek geleceğini belirleyecek. Kimliğini kaybetmeden dünya şehri olacak. Şehrimize armağan olsun” dedi.

“TEKİRDAĞ TARİHİ İLE BULUŞACAK”

Dimitrios Mavridis’in en kısa zamanda Tekirdağ’da yaşadığı evin restore edilip müze olacağını ve şehre ait yaklaşık 3 bin tarihi fotoğrafın ziyaretçilere sunulacağının altını çizen Eşkinat; “Sayın Dimitrios Mavridis’in mübadele öncesi yaşadığı ev halen ayakta. O evi restore edip müze yapacağız ve şehrimiz geçmişini, kimliğini, bu gün ayak bastığı yerlerin yıllar önceki hallerini görecek. Tekirdağ tarihi ile buluşacak.” diye konuştu.

“HEM TÜRK – YUNAN DOSTLUĞUNA HEM DE TEKİRDAĞ TURİZMİNE BÜYÜK KATKI YAPACAK”

Yapılan çalışmanın hem Türk – Yunan dostluğuna hem de Tekirdağ’ın turizmine büyük katkısı olacağına inandığını belirten Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat; “Süleymanpaşa’da biz çok özel bir müze yapacağız. Beklide 100 yıllık fotoğraflar Süleymanpaşa Belediyesi himayesinde gelecek nesillere ulaşacak. Aynı zamanda bu proje ile hem Türk – Yunan dostluğuna hem de Tekirdağ turizmine büyük katkı yapacak. Bizler de şehrimize bir büyük yapıt daha kazandırmanın gururunu yaşayacağız.” ifadelerini kullandı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

İlgili Terimler :